Syn.: Amyris gileadensis L., Amyris opobalsamum L., Balsamea gileadensis (L.) Oken, Balsamea meccanensis Gled., Balsamea opobalsamum Baill., Balsamodendrum ehrenbergianum O. Berg, Balsamodendrum gileadense (L.) Kunth ex DC., Balsamodendrum opobalsamum (L.) Kunth ex DC., Balsamus libanotus Stackh., Balsamus meccanensis Stackh., Balsamus theophrasti Stackh., Commiphora opobalsamum (L.) Engl.
Čeleď: Burseraceae Kunth – březulovité
Rozšíření: Roste v severovýchodní a východní Africe od jihu Egypta až po severní Keňu. Dále se vyskytuje na Arabském poloostrově v Saúdské Arábii, Jemenu a Ománu.
Ekologie: Stanovištěm jsou suché křovinaté svahy v oblastech se střídáním období sucha a dešťů. Druh vystupuje až do nadmořské výšky 1300 m.
Popis: Netrnitý opadavý keř nebo stromek až 5 m vysoký; někdy s tenkými, převislými větvemi; borka je žlutavá až oranžová nebo šedá až černá, hladká, někdy se odlupuje v malých papírovitých šupinách, letorosty jsou lysé nebo krátce pýřité, podélně rýhované. Listy jsou střídavé, zpeřené, s 2–4(–5) jařmy; řapík je 0,2–3,5 cm dlouhý, někdy úzce křídlatý; lístky jsou čárkovité, obkopinaté, obvejčité až téměř okrouhlé, 0,3–3,2 cm dlouhé a 0,1–2 cm široké, lysé nebo pýřité, celokrajné, na vrcholu uťaté nebo tupě špičaté; postranní lístky bývají menší než lístek koncový. Květy jsou přisedlé nebo na kratičkých stopkách, 4četné, jednotlivé nebo v mnohokvětých svazečcích; kalich je číškovitý, 1–1,5 mm dlouhý, lysý nebo pýřitý; koruna je 2–5 mm dlouhá, bílá nebo krémová; tyčinek je 8; semeník vzniká srůstem 2–4 plodolistů. Plodem je elipsoidní až vejcovitá peckovice 5–10 mm dlouhá a 3–7 mm široká, nafialovělá, s 4 světlejšími proužky, na vrcholu se špičkou, uvnitř s jednou peckou.
Využití: Po poranění vytéká z kmene a větví vonná klejopryskyřice, ceněná jako tzv. mekkánská myrha. Používá se jako přísada do parfémů i jako léčivá přísada do mastí na kožní poranění, lze ji rovněž žvýkat. Pálí se také podobně jako kadidlo. V antice byla součástí balzámovacích mastí.
Poznámka: Druh je dosti variabilní, bylo popsáno několik odchylek, např. v intenzitě odění a tvaru lístků. Jejich vztah ale vyžaduje další studium.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 24. 9. 2015 (Omán, Dhofar, wádí Darbat a Tawi Atayr).