Syn.: Kedrostis glomeruliflora (Schweinf. ex Deflers) C. Jeffrey, Phialocarpus glomeruliflorus Schweinf. ex Deflers
Čeleď: Cucurbitaceae Juss. – tykvovité
Rozšíření: Druh byl popsán z Jemenu, posléze objeven i v jižním Ománu (Dhofar) a na africkém kontinentě v Somálsku.
Ekologie: Roste na kamenitých svazích a plošinách, v území ve srážkovém stínu, obvykle v porostech s druhy rodů Acacia a Commiphora. Vystupuje až do nadmořské výšky 1100 m.
Popis: Nevelký, atypicky druhotně tloustnoucí jednodomý keřík, dorůstá výšky až 40 cm; větvičky jsou výrazně podélně pruhované. Listy jsou střídavé; řapík je 0,4–2 cm dlouhý, krátce srstnatě chlupatý; čepel je celistvá nebo mělce 3–5laločná, vejčitá až ledvinitá, 0,7–2 cm dlouhá a 0,8–2 cm široká, obvykle štětinatě chlupatá, na okraji obvykle chobotnatě zubatá. Květy jsou jednopohlavné, 5četné; samčí vyrůstají v chudých přisedlých hlávkách; samičí jsou rovněž přisedlé, jednotlivé, v úžlabí listů; kališní cípy jsou čárkovité, 2,5–3 mm dlouhé; koruna je nálevkovitá, asi 3 mm dlouhá, zelenavá; v samčích květech jsou 3 volné tyčinky; v samičích květech je kulovitý spodní semeník. Plodem je vejcovitá, 1–1,5 cm dlouhá, krátce zobánkatá a měkce chlupatá bobule, za zralosti korálově červená.
Ohrožení a ochrana: V Červené knize Ománu (2015) je taxon hodnocen jako zranitelný (VU – vulnerable). Důvodem jsou málopočetné populace na místech, kde hrozí výstavba komunikací a kde se zvyšuje tlak pastvy.
Využití: Pro neobvyklý vzhled je vyhledáván pěstiteli sukulentů.
Poznámka: Jeden z mála dřevnatějších zástupců čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae) – pro tuto čeleď jsou charakteristické bikolaterální cévní svazky, které druhotné tloustnutí značně komplikují. Jiným dřevnatým zástupcem tykvovitých je Dendrosicyos socotrana.
Fotografovali Petr Procházka, dne 23. 9. 2014, a Vít Grulich, dne 21. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Mughsayl).