FAGONIA LUNTII Baker – podlák

Syn.: Fagonia cretica var. socotrana Balf. f., Fagonia migiurtinia Hadidi, Fagonia nummularifolia Baker, Fagonia socotrana (Balf. f.) Schweinf., Fagonia socotrana var. somalica Sprague
Čeleď: Zygophyllacaceae R. Br. – kacibovité

Fagonia luntii

Rozšíření: Areál se rozkládá jednak v Africe, kde zahrnuje Somálsko a Džibutsko, jednak na Arabském poloostrově v Jemenu a jižním Ománu (Dhofar); druh roste také na Sokotře.

Ekologie: Stanovištěm jsou kamenité svahy a štěrkovitá dna periodických toků, vyžaduje nezapojenou vegetaci. Vystupuje až do nadmořské výšky téměř 2000 m.

Fagonia luntii

Popis: Vytrvalá bylina až polokeřík, dorůstá výšky 0,2–1 m; stonky jsou poléhavé, vystoupavé až přímé, proužkované, lysé nebo krátce žláznatě chlupaté. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, jednoduché, čepel je vejčitá až téměř okrouhlá, 0,8–3,5 cm dlouhá a 0,5–2,5 cm široká, lepkavá nebo žláznatá, celokrajná, na vrcholku tupá nebo až hrotitá; palisty jsou 2(–4) mm dlouhé, někdy přeměněné na trny a zakřivené. Květy jsou 5četné; květní stopky jsou 3–10 mm dlouhé; kališní lístky záhy opadávají, jsou vejčité až kopinaté, 2,5–4,5 mm dlouhé, lysé nebo žláznaté, na vrcholu někdy osinkaté; korunní lístky jsou obkopinaté až kopisťovité, 6–9 mm dlouhé, růžové, na vrcholu tupé nebo s drobnými zoubky; tyčinek je 10; čnělka je 1,6–3,2 mm dlouhá. Plodem je tobolka 5–7 mm dlouhá.

Poznámka: V rámci rodu Fagonia představuje dosti izolovaný typ s širokými listy.

Fagonia luntii
Fagonia luntii
Fagonia luntii

Fotografovali Petr Procházka, dne 23. 9. 2014 (Omán, gov. Dhofar, wádí Sayq), a Vít Grulich, dne 23. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Fizayah).