Syn.: Melaleuca scoparia (J. R. Forst. et G. Forst.) L. f., Melaleuca tenuifolia J. C. Wendl., Philadelphus scoparius Aiton
Česká jména: balmín metlatý (Presl 1823, Presl 1846)
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Rozšíření: Jihovýchodní Austrálie (Nový Jižní Wales, Victoria), Tasmánie, Nový Zéland, jako okrasný keř byl zavlečen do řady subtropických i tropických oblastí světa (např. Havajské ostrovy, Madeira, Azorské ostrovy), v některých zemích proniká na přírodní stanoviště a vytlačuje původní vegetaci.
Ekologie: Roste na skalnatých stanovištích s dostatkem vláhy, podél břehů vodních toků, v Makaronésii vystupuje do oblasti, která je pravidelně zásobena vodními srážkami pasátových větrů. Kvete od září do března, na severní polokouli až do července.
Popis: Stálezelený keř až strom, 2–5 m vysoký, bohatě větvený. Listy jsou tvarově značně variabilní – čárkovité, kopinaté, eliptické až skoro okrouhlé, 7–22 mm dlouhé, lysé, špičaté. Květy jsou 5četné, v průměru dosahují 9–14 mm, češule je asi 3,5 mm dlouhá, lysá, kališní lístky jsou trojúhelníkovité, na vnější straně lysé, opadavé, korunní lístky jsou 3–6 mm dlouhé, bílé, tyčinky jsou kratší než korunní lístky. Plody jsou polokulovité tobolky, dřevnaté, dosahující 6–10 mm v průměru.
Využití: Druh je často pěstován i v kultuře, byla vyšlechtěna řada kultivarů. U nás se občas pěstuje jako pokojová rostlina, někdy také v bonsajové formě. Avšak v suchém vzduchu našich bytů příliš neprospívá, navíc v zimě je vhodné jej umístit do studeného skleníku.
J. S. Presl (1846) uvádí, že listy zapáchají kořením a chutnají hořce. Cook dal svým majtkům na kurděje roznemohlým píti thé z listův a květův prospěšně, též potřeboval jich do piva na místo chmele.
Poznámka: Rod zahrnuje na 87 druhů, z nichž drtivá většina (asi 81) je endemická v Austrálii, areál celého rodu se rozprostírá od jihovýchodní Asie (Thajsko, Indonésie, Filipíny) přes Austrálii po Nový Zéland.
Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 2. 7. 2005 (Portugalsko, Madeira, úpatí Pico Alto); Věra Svobodová, ve dnech 11. 12. 1012 (Nový Zéland, Severní ostrov, NP Tongariro) a 30. 11. 2012 (Nový Zéland, Jižní ostrov, mys Farewel).