Syn.: Leptospron adenanthum (G. Mey.) A. Delgado, Phaseolus adenanthus G. Mey.
Česká jména: vigna (Mareček 2001)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Rozšíření: Neotropický druh, jeho areál sahá od jižního Mexika a Antil přes Střední Ameriku, Venezuelu a amazonskou část Peru až po Brazílii (Amazônia, Caatinga, Cerrado, Mata Atlântica), Uruguay a severní Argentinu. Byl zavlečen rovněž do tropických oblastí Starého světa (např. západní i východní tropická Afrika, Madagaskar, jižní a jihovýchodní Asie, severní Austrálie, tichomořské ostrovy).
Ekologie: Roste v tropických deštných lesích, v křovinách, na stanovištích vlhkých až mokrých, objevuje se kolem vodních toků, ale také na stanovištích dotčených lidskou činností, při okraji pastvin, poblíž lidských sídel a cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1400 m. Kvete od září do března.
Popis: Vytrvalá liána s lodyhou až 7 m dlouhou, lysou nebo chlupatou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 3četné, jednotlivé lístky jsou krátce řapíkaté, vejčité až kopinaté, 4–13 cm dlouhé a 2–7 cm široké, na bázi zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu špičaté, lysé nebo jemně chlupaté. Květenství je 15–35 cm dlouhé; květy jsou 1,7–3 cm dlouhé, bílé, modré, růžové až nafialovělé, později žloutnoucí; kalich je zvonkovitý, až 7 mm dlouhý, kališní cípy jsou srpovitě zahnuté, zhruba stejně dlouhé jako korunní trubka, pavéza je skoro okrouhlá, 1,5–2,5 cm dlouhá, člunek je spirálovitě stočený. Plodem je srpovitě zahnutý lusk, 7–12 cm dlouhý a 8–10 mm široký, lysý nebo chlupatý.
Využití: V tropech se pěstuje jako okrasná liána, oddenky a semena lze i konzumovat. V některých oblastech se používá i v tradiční medicíně.
Poznámka: Od roku 2011 je tento druh částí literatury řazen k rodu Leptospron.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 13. 1. 2016 (Venezuela, Los Llanos, okolí města Bruzual).