Syn.: Passiflora middletoniana Paxton, Passiflora pomifera M. Roem., Passiflora pallidiflora Bertol., Passiflora verrucifera Lindl.
Česká jména: mučenka nachoplodá (Presl 1846), mučenka purpurová, granadilla purpurová (Mareček 1999)
Čeleď: Passifloraceae Juss. ex Roussel – mučenkovité
Rozšíření: Pochází z Jižní Ameriky – jižní Brazílie, severní Argentina a Paraguay. V dnešní době se pěstuje v tropech a subtropech celého světa, může zplaňovat.
Ekologie: V Jižní Americe vystupuje do nadmořské výšky okolo 1000 m.
Popis: Víceletá stálezelená popínavá rostlina dosahující délky až 15 metrů. Lodyha je tuhá, na bázi dřevnatějící, řídce větvená. K podkladu se přichytává spirálovitými nevětvenými úponky. Listy střídavé, řapíkaté, čepel 3laločná s prostředním lalokem nejdelším, 4–15 cm široká a 5–18 cm dlouhá, na líci sytě až tmavě zelená, kožovitá, lesklá. Květy vyrůstají jednotlivě z paždí listů, mají 5–9 cm v průměru. Květní stopky jsou 2–5 cm dlouhé. Kalich 5četný, kališní lístky zelenobílé, rozestálé, koruna také 5četná, korunní lístky přibližně stejně dlouhé jako kališní. Nad korunou se vyskytuje pakorunka složená ze dvou řad nitkovitých, fialových až bílých brv. Ve středu květu je sloupek s pěti tyčinkami a trojklanou bliznou. Květy se otevírají většinou pouze na jeden den. Ve své domovině kvete a plodí celoročně. Plody tohoto druhu se u nás nazývají maracuja, jsou okrouhlé, 3–8 cm široké, 4–10 cm dlouhé bobule s žlutou nebo purpurovou kožovitou slupkou. Uvnitř je větší množství semen obklopených oranžovou dužninou, která je velmi aromatická a má nakyslou chuť.
Využití: Plody se konzumují syrové nebo se používají k výrobě džusů, jogurtů a dalších pokrmů.
V našich podmínkách je možné pěstovat mučenku pouze jako pokojovou rostlinu. Při pěstování vyžaduje teplo, vlhko, dostatek vody a světlo. Přezimuje v chladu při nižší zálivce. Množí se semeny nebo řízky.
Poznámka: Rodové jméno jí dali na počátku 18. století misionáři, kteří v ní spatřovali symboliku ukřižování.
Fotografováno dne 20. 5. 2006 (Jindřich Houska: Portugalsko, Madeira, Funchal) a v listopadu 2010 (Věra Svobodová: plody – Réunion).