Syn.: Asclepias setosa Forssk., Gomphocarpus fruticosus var. setosus (Forssk.) O. Schwartz, Gomphocarpus setosus (Forssk.) R. Br. ex Roem. et Schult.
Čeleď: Apocynaceae – toješťovité
Rozšíření: Těžiště areálu tohoto poddruhu leží na jihu Arabského poloostrova v jižní části Saúdské Arábie (Asir), Jemenu a v provincii Dhofar na jihu Ománu. Dále byl zjištěn ve východní Africe, a to v severovýchodním Somálsku, v etiopské provincii Tigray a v přilehlé Eritreji.
Ekologie: Provází křovinaté svahy na kamenitých půdách, často roste i na člověkem narušených místech. Preferuje bazické podloží – vápence nebo čediče; vystupuje od mořské hladiny až do výšky 2900 m.
Popis: Mléčící polokeř; větvičky jsou bohatě větvené, přímé, 0,5–1,5(–2) m vysoké, hustě krátce odstále chlupaté. Listy jsou vstřícné; řapík je 0,1–1 cm dlouhý; čepel je čárkovitá až čárkovitě kopinatá, (2,5–)4–12 cm dlouhá a (0,2–)0,4–0,8(–1,2) cm široká, roztroušeně chlupatá, na okraji a na rubu na střední žilce s bílými brvami, na bázi klínovitá, celokrajná, někdy podvinutá, na vrcholu špičatá, zašpičatělá nebo až hrotitá. Květenství jsou úžlabní okolíky na stopkách 1,5–3(–4) cm dlouhých; květní stopky jsou nicí, 1–2,5 cm dlouhé; kališní cípy jsou kopinaté, 2–5 mm dlouhé; korunní cípy jsou nazpět ohrnuté, vejčité, 5–8 mm dlouhé, žlutavé; tyčinek je 5, vytvářejí pakorunku, jejíž přívěsky jsou smáčknuté, v obrysu čtvercovité, tmavozelené nebo někdy načervenalé, na vrcholu se srpovitě zahnutými zuby; plodolisty jsou 2, víceméně volné, v době květu srostlé na vrcholu čnělky. Měchýřky jsou nafouklé, zploštěle vejcovité, 4–7 cm dlouhé a 1,5–2,5 cm široké, s osténky nejvýš 5 mm dlouhými, na vrcholu znenáhla zobanitě zúžené; semena jsou početná, na vrcholku s chomáčkem bílých chlupů asi 3 cm dlouhých.
Poznámka: V rámci dosti proměnlivého druhu Gomphocarpus fruticosus, jehož primární areál se rozkládá především v jižní a východní Africe, je rozlišováno několik subspecií. Tento poddruh zasahuje nejdále na sever. V oblasti Afrického rodu se dostává do kontaktu s podobným poddruhem G. fruticosus subsp. flavidus, který se liší výrazněji dvoubarevnými květy s tmavěji zbarvenou pakorunkou.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 18. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura, vádí Rigáf) a 21. 9. 2015 (Omán, Dhofar, Shaat).