KOEHNERIA MADAGASCARIENSIS (Baker) S. A. Graham, Tobe et Baas

Syn.: Lagerstroemia madagascariensis Baker
Čeleď: Lythraceae J. St.-Hil. – kyprejovité

Koehneria madagascariensis

Rozšíření: Endemit Madagaskaru, vyskytuje se především v jeho nejsušší jihozápadní části v provincii Toliara, na severu však zasahuje až po obec Antsalova v provincii Mahajanga, stoupá i do hor na jihu centrální části ostrova v provincii Fianarantsoa.

Ekologie: Roste v křovinaté savaně a xerofilním buši, v oblasti s obdobím sucha trvajícím déle než 6 měsíců, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000 m. Kvete od června do září, ojediněle však po celý rok.

Koehneria madagascariensis

Popis: Opadavý, bohatě větvený keř 50–200(–400) cm vysoký, s větvemi v průřezu okrouhlými, dosahujícími průměru až 4 cm a s borkou šedou až šedohnědou. Listy jsou vstřícné, přisedlé nebo jen velmi krátce řapíkaté, eliptické až obkopinaté, 15–70 mm dlouhé a 5–20 mm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené nebo špičaté, kožovité, na líci žláznatě chlupaté, na rubu bíle plstnaté. Květy jsou (5–)6četné, vyrůstají jednotlivě, vzácněji po 2 v úžlabí listů, jejich stopka je 2–12 mm dlouhá, se 2 listeny až 1,5 mm dlouhými; češule s kalichem je zvonkovitá, se 6 výrazně zahnutými cípy, které jsou až 2,5 mm dlouhé; korunní lístky jsou obvejčité, nehetnaté, až 10 mm dlouhé a 7 mm široké, růžové až purpurové; tyčinek je (16–)18(–20), jejich nitky jsou až 10 mm dlouhé, čnělka je až 15 mm dlouhá, delší než tyčinky. Plodem je červenohnědá tobolka vyčnívající z češule.

Poznámka: Rod je monotypický, jméno mu propůjčil Bernhard Adalbert Emil Koehne (1848–1918), německý monograf čeledi kyprejovitých.

Koehneria madagascariensis
Koehneria madagascariensis
Koehneria madagascariensis
Koehneria madagascariensis

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 13. a 14. 10. 2016 (Madagaskar, NP Isalo).