Syn.: Passiflora alba Link et Otto, Passiflora atomaria Planch. ex Mast.
Čeleď: Passifloraceae Juss. ex Roussel – mučenkovité
Rozšíření: Druh Střední a severu Jižní Ameriky, areál se táhne od středomexických států Jalisco a Veracruz přes Guatemalu, Kubu a Panamu až do Kolumbie a Venezuely. Rostlina je dosti dekorativní, pěstuje se tedy i v dalších tropických oblastech světa, z kultury může občas i unikat (stalo se tak například v Zimbabwe, Indii, na Filipínách, ve východní Austrálii, na Havajských ostrovech aj.).
Ekologie: Roste ve světlých tropických lesích a křovinách, sekundárně v okolí lidských sídel a na ruderálních stanovištích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2800 m.
Popis: Bylinná liána s lodyhou až několik metrů dlouhou, lysou. Listy jsou řapíkaté, trojklané, 4–9 cm dlouhé a 5–12 cm široké, na bázi zaokrouhlené až mělce srdčité, úkrojky jsou nestejné, vejčité, na vrcholu zaokrouhlené; palisty jsou nápadné, široce vejčité, 1–4 cm dlouhé. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů, květní stopka je 2–5 cm dlouhá, listeny jsou vejčité, 1–1,5 cm dlouhé, špičaté, narůžovělé; květy dosahují v průměru 5–7 cm, kališní lístky jsou podlouhlé, asi 3 cm dlouhé, na vrcholu velmi výrazně hrotité; korunní lístky jsou kopinaté, 2–2,5 cm dlouhé, bílé; nitky v několika řadách, vnější jsou skoro stejně dlouhé jako korunní lístky, ze středu květu se zvedá sloupek s 5 tyčinkami a trojklanou bliznou. Plodem je elipsoidní až skoro kulovitá bobule, v průměru 3–4 cm velká, na rozdíl od plodů řady jiných druhů mučenek však není jedlá.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 29. 9. 2016 (Madagaskar, Antananarivo, Ivato, farma Tonga Soa).