Čeleď: Burseraceae Kunth – březulovité
Rozšíření: Endemit západu a severu Madagaskaru, vyskytuje se v provinciích Antsiranana, Mahajanga a Toliara.
Ekologie: Součást řídkých světlých lesů a křovin na písčitých podkladech nebo na vápencových skalách; vystupuje do nadmořské výšky 600 m.
Popis: Menší opadavý jednodomý stromek nebo keř, dorůstá výšky 2–6 m; borka na kmeni a větvích je hnědá, s červenavými lenticelami, odlupuje se v papírovitých plátech. Listy jsou střídavé, zpeřené, s 2–4 jařmy, 5–16 cm dlouhé; lístky jsou krátce řapíčkaté, podlouhlé až vejčitě kopinaté, 2,5–5 cm dlouhé a 1,6–2,5 cm široké a s nasazenou, 0,8–1,2 cm dlouhou špičkou, koncový lístek je poněkud větší. Samčí květenství je lata 20–30 cm dlouhá, nese klubíčka tvořená 2–5 přisedlými 4četnými květy podepřenými drobnými kopinatými listeny; kalich je lysý, cípy jsou 3krát delší než kališní trubka; korunní lístky jsou kopinaté, asi 3,5 mm dlouhé, bělavé; tyčinek je 8. Samičí květenství je 2–10 cm dlouhý hrozen s jednotlivými květy podobnými květům samčím; místo tyčinek se staminodii; semeník je lysý. Plodem je obvejcovitá peckovice asi 1,5 cm dlouhá a 1,3 cm široká, s krátkou špičkou, uvnitř s červenooranžovou dužninou.
Poznámka: Z dosti početného rodu Commiphora se na Madagaskaru uvádí celkem 32 druhů, z nich je 20 endemických. Badatelé však předpokládají, že dalších asi 15 druhů nebylo dosud popsáno.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national Tsingy de Bemaraha).