SMILAX ASPERA L. – přestup drsný

Syn.: Smilax nigra Willd., Smilax maculata Roxb., Smilax sagittifolia Lodd., Smilax catalonica Poiret in Lam.
Česká jména: přestup bodlavý (Presl 1846), přestup drsný (Valíček 1989), přestup (Mareček 2001)
Čeleď: Smilacaceae Vent. – přestupovité

Smilax aspera

Rozšíření: Makaronésie, Mediterán, východní Afrika (Etiopie, Keňa, Uganda, Tanzanie Zambie, Zair), jižní Asie (Indie, Srí Lanka, Bhútán, Nepál, Tibet, Barma a jižní Čína). Vyskytuje se v několika poddruzích – Smilax aspera subsp. aspera, S. a. subsp. balearica, S. a. subsp. mauritanica.

Ekologie: Roste v křovinách i v lesích, v macchii, často prorůstá keři a korunami stromů, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1450 m, v horských oblastech jižní Asie až do 2000 m.

Smilax aspera

Popis: Dvoudomá dřevnatá liána, lodyha může být 6–10(–15) m dlouhá, větvená, s trny a úponky. Listy jsou střídavé, řapíkaté, v zásadě vejčité až střelovité, 6–15 × 5–9,5 cm, avšak ve tvaru značně proměnlivé, na bázi uťaté až srdčité, kožovité, lesklé, často na okraji listů a na hlavních žilkách s háčkovitými osténky, listy jsou celé zelené nebo i se světlejšími skvrnkami, jejich žilnatina je souběžná. Květy vyrůstají v hroznovitých svazečcích, jsou 6četné, vonné, samčí se 6 tyčinkami, samičí se svrchním semeníkem, korunní lístky jsou bělavé nebo i narůžovělé, 4–5 mm dlouhé. Vykvétá od srpna do února. Plodem je kulovitá bobule, ve zralosti červená až načernalá.

Využití: Rostlina se používá v některých oblastech svého areálu v tradiční medicíně.

Smilax aspera
Smilax aspera
Smilax asperaSmilax aspera
Smilax aspera
Smilax aspera

Fotografovali Ladislav Kovář, ve dnech 21. 4. 2008 (Itálie, Gargano, Vieste), 29. 3. 2010 (Kypr, východní pobřeží poloostrova Akamas); Naďa Gutzerová, 27. a 29. 9. 2011 (Chorvatsko, Blato) a 1. 10. 2012 (Chorvatsko, zátoka poblíž Rogoznice).