Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Rozšíření: Tento dosud poměrně málo známý druh tropického kropenáče byl popsán už v roce 1972 ze severní Sumatry, konkrétně z provincie Aceh, z oblasti masivu Mount Leuser. Vyskytuje se však i na dalších okolních horách, včetně Gunung Kemiri, odkud pocházejí naše fotografie.
Ekologie: Roste na horských vřesovištích, na křovinatých horských svazích, na prameništích a v blízkosti vodních toků, v nadmořských výškách zhruba od 2700 až do 3450 m.
Popis: Vytrvalá bylina vytvářející vegetativní větve, které jsou poléhavé až vystoupavé, až 100 cm dlouhé, hustě olistěné, jejich listy jsou přisedlé, vstřícné, kopinaté, až 8 cm dlouhé a asi 1,2 cm široké, až se 3 žilkami. Květonosné lodyhy jsou přímé, až 40 cm dlouhé, lysé, jejich horní listy jsou od sebe oddálené, vyrůstají většinou jen ve 2–3 párech, jsou úzce kopinaté až čárkovité, asi 5 cm dlouhé a 0,5 cm široké. Květenství je terminální, latnaté, květy jsou 4četné; kališní cípy jsou vejčité až kopinaté, korunní lístky jsou eliptické až úzce obvejčité, až 7,3 mm dlouhé, bělavé až nažloutlé, každý se 2 eliptickými modrofialovými nektarii, která jsou asi 2,3 mm dlouhá, třásnitá; nitky tyčinek jsou až 4,6 mm dlouhé. Plodem je tobolka, asi 7,5 mm dlouhá.
Poznámka: V celé Malesii se vyskytuje asi šest druhů rodu Swertia, u většiny se rozeznává ještě několik infraspecifických taxonů. U představovaného druhu je to kromě nominátního poddruhu ještě S. p. subsp. biovulata ze sopky Gunung Bandahara.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 13. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, provincie Aceh, Gunung Kemiri).