Syn.: Citharexylum paniculatum Poir., nom. illeg., Cornutia corymbosa Burm. f., Gumira abbreviata (Miq.) Kuntze, Gumira attenuata (R. Br.) Kuntze, Gumira integrifolia Hassk., nom. illeg., Gumira laevigata (Miq.) Kuntze, Gumira opulifolia (Miq.) Kuntze, Gumira truncata (Turcz.) Kuntze, Premna abbreviata Miq., Premna angustior (C. B. Clarke) Ridl., Premna arborea Farw., nom. illeg., Premna attenuata R. Br., Premna benthamiana Domin, Premna corymbosa (Burm. f.) Schauer, nom. illeg., Premna gaudichaudii Schauer, Premna glabra A. Gray ex Maxim., Premna glycycocca F. Muell., Premna hircina Wall., Premna integrifolia Willd., nom. illeg., Premna integrifolia L., nom. illeg., Premna laevigata Miq., Premna littoralis King et Gamble, Premna media R. Br., Premna obtusifolia R. Br., Premna opulifolia Miq., Premna ovata R. Br., Premna sambucina Wall. ex Schauer, Premna spinosa Roxb., Premna subcordata Turcz., Premna truncata Turcz., Scrophularioides arborea G. Forst., nom. inval.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Rozsáhlý areál snad zahrnuje východní pobřeží Afriky (Mosambik), Madagaskar, Komory, Mauricius a Seychely, v Asii Srí Lanku, pobřežní oblasti Indie, Bangladéše a Barmy, dále roste od Malajsie po jižní Čínu, na Tchaj-wanu, ostrovech Rjúkjú, na Filipínách i na většině Indonésie. Zasahuje na Novou Guineu, v Oceánii do Mikronésie a dále na mnoha ostrovech až po Tahiti. Roste rovněž v severní a severovýchodní Austrálii.
Ekologie: Roste ve vlhkých křovinách a lesích na vlhké písčité půdě, velmi často v dosahu mořských pobřeží a v návaznosti na formaci mangrove.
Popis: Stálezelený keř nebo stromek vysoký 1–8 m, někdy popínavý; letorosty jsou v mládí hustě pýřité a olysávají, nesou žlutavé lenticely; větve na zemi často koření. Listy jsou vstřícné; řapík je 0,4–5 cm dlouhý; čepel je eliptická, 2,5–15 cm dlouhá a 2–9,5 cm široká, na líci lysá, jen na žilkách pýřitá, na rubu jemně chlupatá, s 3–5 páry postranních žilek, na bázi klínovitá až uťatá, celokrajná nebo drobně pilovitá, často zvlněná, na vrcholu zašpičatělá až hrotitá. Květenství je koncová vrcholičnatá lata až 24 cm široká; kalich je krátce zvonkovitý, 1,5–3 mm dlouhý, dvoupyský, s 5 krátkými cípy, vně kratičce chlupatý; koruna je 5četná, nezřetelně pyskatá, 1,5–5 mm dlouhá, s krátkou nálevkovitou, v ústí chlupatou trubkou, žlutozelená nebo zelenavě bílá, horní pysk je obvykle celistvý a dolní mělce 3laločný; tyčinky jsou 4, dvoumocné; semeník je svrchní. Plodem jsou tmavě nachové, kulovité peckovice o průměru 2–4 mm, obvykle s 4 semeny.
Využití: Listy se jedí jako zelenina, jedlé jsou rovněž plody a semena. V lidovém léčitelství se zejména listy a hořké kořeny používají jako prostředek močopudný a s příznivým vlivem na žaludek, při horečkách (dokonce i při malárii). Dřevo je lehké, tvrdé a trvanlivé, navíc příjemně voní.
Poznámka: Rod Premna je dosti početný, řadí se do něj téměř 200 druhů z Afriky, tropické Asie a Oceánie.
Fotografovala Alena Vydrová, ve dnech 19. 1. a 3. 2. 2018 (Palau, Koror, Ngermid).