AMORPHA CANESCENS Pursh – netvařec šedý / beztvarec

Syn.: Amorpha brachycarpa E. J. Palmer
Česká jména: netvařec šedý (Mareček 1994)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Amorpha canescens

Rozšíření: Vyskytuje se v centrální části Severní Ameriky, jeho areál se táhne od jižních oblastí kanadských provincií Manitoba a Ontario na severu až po americký Texas na jihu, od jižního Michiganu na východě až po New Mexico na západě.

Ekologie: Roste v nízkostébelné i vysokostébelné prérii, na loukách a pastvinách, ale též na lesních světlinách a v lesních lemech, společně například s druhy Asclepias tuberosa, Monarda fistulosa, Quercus alba, Symphyotrichum laeve aj. Kvete od června do srpna.

Amorpha canescens

Popis: Vytrvalá bylina až polokeř s větvemi vystoupavými až přímými, 40–100(–120) cm dlouhými, jednoduchými nebo chudě větvenými, běloplstnatými, na bázi dřevnatými. Listy jsou střídavé, 5–12 cm dlouhé, lichozpeřené, se 13–23 páry lístků, které jsou eliptické až kopinaté, 8–25 mm dlouhé, celokrajné, bíle plstnaté. Květenství je terminální, latnaté; kalich je zvonkovitý, červeně naběhlý, chlupatý, korunní lístek je pouze jediný, nachový až fialový; tyčinky jsou vyniklé, prašníky světle oranžové. Plody jsou jen krátké, zakřivené, nepukavé.

Využití: U původních Američanů nacházela tato rostlina uplatnění při léčbě řady neduhů. Objevuje se i na zahradách ve střední Evropě, lze ji tvarovat do nízkých živých plůtků.

Poznámka: Rod Amorpha v současnosti zahrnuje asi 18 druhů, všechny se vyskytují v Severní Americe. Většina z nich má areál spíše nevelký, rozkládající se v jediném či jen v několika sousedících státech Unie. Jednoznačně nejrozsáhlejší areál má netvařec křovitý (Amorpha fruticosa), druhý nejrozšířenější je právě zde představovaný prérijní druh.

Amorpha canescensAmorpha canescens
Amorpha canescens
Amorpha canescens

Fotografováno dne 1. 7. 2018 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).