Čeleď: Peraceae Klotzsch
Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, vyskytuje se ve východních provinciích Jihoafrické republiky (východní část provincií Eastern Cape a Free State, dále Gauteng, KwaZulu-Natal, Mpumalanga a Limpopo), ve Svazijsku a Mosambiku, v horských oblastech východního Zimbabwe je rozlišována ještě varieta Clutia monticola var. stelleroides.
Ekologie: Roste v travnaté a křovinaté vegetaci, spíše ve středních a vyšších polohách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2135 m – pyrofytní druh.
Popis: Dvoudomá vytrvalá bylina, obvykle s několika lodyhami vyrůstajícími z dřevnaté báze, lodyhy jsou přímé, až 60 cm dlouhé, jednoduché nebo jen chudě větvené, lysé. Listy jsou jen krátce řapíkaté, dolní široce vejčité až skoro okrouhlé, horní eliptické až vejčité, 7–30 mm dlouhé a 5–20 mm široké, na bázi klínovité až zaokrouhlené, celokrajné, lehce podvinuté, na vrcholu tupé, se 3–5 páry vedlejších žilek. Samčí květy vyrůstají ve svazečcích po 1–5 v úžlabí listů, jejich stopky jsou až 17 mm dlouhé, kališní lístky jsou eliptické až obvejčité, zaokrouhlené, až 2,5 mm dlouhé, žlutozelené, každý při bázi zhruba s 5 nektariovými žlázkami, korunní lístky jsou obvejčité až kopisťovité, až 1,5 mm dlouhé, bělavé, tyčinkový sloupek je asi 1 mm vysoký, bílý; samičí květy jsou jednotlivé, jejich stopka je 10–13 mm dlouhá, v době plodu se prodlužuje až na 25 mm, kališní lístky jsou asi 2 mm dlouhé, podlouhle eliptické, každý s 2laločnou žlázkou, korunní lístky jsou eliptické, asi 2 mm dlouhé, čnělka je asi 1 mm dlouhá. Plodem je tobolka dosahující 4–5 mm v průměru, lysá.
Poznámka: Rod Clutia zahrnuje asi 56 druhů, které se vyskytují v tropické a jižní Africe, přesahuje rovněž na jihozápad Arabského poloostrova. Celá čeleď Peraceae čítá v současnosti pět rodů, přičemž právě rod Clutia je v ní nejpočetnější.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 9. 2018 (Svazijsko, Malolotja Nature Reserve).