PHACELIA SECUNDA J. F. Gmel. – svazenka / facélia

Syn.: Aldea circinnata Willd., Hydrophyllum aldea Roem. et Schult., Hydrophyllum magellanicum Lam., Phacelia circinata (Willd.) Jacq., Phacelia magellanica (Lam.) Coville, Phacelia peruviana Spreng.
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité

Phacelia secunda

Rozšíření: Rozsáhlý areál se rozkládá především v Jižní Americe v Argentině a Chile, na jih až po Ohňovou zemi; snad zasahuje i do Bolívie a Peru. Dále se uvádí ze středního a severního Mexika; zda jsou tamní rostliny totožné s jihoamerickými, je nejisté. V areálu se rozlišují dvě variety; kromě nominátní je to var. pinnata, která má obvykle lyrovité listy.

Ekologie: Stanovištěm je nezapojená vegetace na píscích a štěrcích podél vodních toků, skalky, travnaté svahy, ale i okraje cest. Vystupuje až do nadmořské výšky 3500 m.

Phacelia secunda

Popis: Vytrvalá bylina s poléhavou, vystoupavou nebo přímou lodyhou vysokou 5–35 cm, chlupatou až štětinatou. Listy jsou střídavé, celistvé nebo na bázi s 1–5 páry vejčitých úkrojků, přízemní jsou řapíkaté, lodyžní přisedlé, s čepelí obvejčitou až obkopinatou, 2–8 cm dlouhou a 1–4 cm širokou, celokrajnou, na vrcholu tupou. Téměř přisedlé květy tvoří husté dvojvijany; kališní cípy jsou podlouhlé, 2,5–6 mm dlouhé, žláznatě chlupaté, tupě špičaté; koruna je zvonkovitá, 4–7 mm dlouhá, bílá, růžová nebo namodralá, cípy jsou polokruhovité, 0,5–1 mm dlouhé; tyčinek je 5, volných; semeník je svrchní, jednopouzdrý, blizna je hluboce dvouklaná. Plodem je elipsoidní až obvejcovitá tobolka 3,5–4,5 mm dlouhá, s 1–4 semeny.

Phacelia secunda
Phacelia secunda
Phacelia secunda
Phacelia secunda

Fotografoval Mário Duchoň, dne 11. 1. 2019 (Argentina, Parque nacional Los Glaciares, svahy vrchu Loma del Pliegue Tumbado, El Chaltén).