ERYTHRANTHE LUTEA (L.) G. L. Nesom – kejklířka / čarodejka

Syn.: Mimulus luteus L., Mimulus perluteus Voss, Mimulus punctatus Miers ex Bert.
Čeleď: Phrymaceae Schauer

Erythranthe lutea

Rozšíření: Druh Jižní Ameriky, vyskytuje se na chilsko-argentinském pomezí, od argentinské provincie Jujuy na severu až do Chubut na jihu, přesahuje i do přiléhajících regionů Chile.
Kromě nominátní variety se žlutými květy bývá rozlišována ještě chilská endemická varieta Erythranthe lutea var. variegata, jejíž korunní cípy jsou při vrcholu nachově zbarvené.

Ekologie: Roste v mokřinách, na mokrých loukách, při březích vodních toků, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 3600 m. Kvete od prosince do ledna.

Erythranthe lutea

Popis: Jednoletá až vytrvalá bylina, 10–35 cm vysoká, s lodyhou poléhavou až přímou, lysou. Listy jsou vstřícné, dolní řapíkaté, horní přisedlé, vejčité, 20–30 mm dlouhé a 7–25 mm široké, po okraji zubaté, s 5–7 žilkami, lysé či chlupaté. Květy vyrůstají na dlouhých stopkách jednotlivě z úžlabí listů; kalich je zvonkovitý, 5cípý, až 20 mm dlouhý, lysý nebo chlupatý; koruna je 2pyská, až 40 mm dlouhá, žlutá, někdy s červenými skvrnkami, horní pysk je 2laločný, dolní 3laločný; tyčinky jsou 4, jejich nitky jsou lysé. Plodem je tobolka, až 15 mm dlouhá.

Erythranthe lutea
Erythranthe lutea

Fotografoval Mário Duchoň, dne 11. 2. 2019 (Chile, údolí Río Maule, Valle de los Cóndores).