Syn.: Nepenthes sanderiana Burb.
Čeleď: Nepenthaceae Dumort. – láčkovkovité
Rozšíření: Západomalesijský druh, vyskytuje se na Malajském poloostrově, na ostrovech v okolí Singapuru a na indonéských ostrovech Borneo a Sumatra. Byla popsána celá řada jeho variet a forem, na našich snímcích je zachycena varieta N. rafflesiana var. alata.
Ekologie: Roste v lemech tropických deštných lesů, na stanovištích otevřených, vlhkých, v mokřinách, objevuje se i ve vegetaci podél cest, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1400 m.
Popis: Dvoudomá karnivorní liána, která dosahuje délky 2–6(–15) m, s listy střídavými, řapíkatými, podlouhlými, 12–37(–45) cm dlouhými a 3–7(–11) cm širokými, na bázi klínovitými, celokrajnými, na vrcholu špičatými až zašpičatělými, bělavě pavučinatými až olysalými; úponky jsou až 110 cm dlouhé. Láčky jsou velké, až 20(–35) cm dlouhé (patří k největším v celém rodu), výrazně dvoutvaré, jejich krk je i více než 3 cm dlouhý a je nejširší hned pod víčkem, které je eliptické, na vrcholu tupé nebo vykrojené; dolní láčky jsou vejcovité, dvouřadá výrazná křídla na láčce jsou třásnitá, horní láčky jsou nálevkovité, oba typy láček jsou barevně variabilní, ve škále od téměř bílé přes světle zelenou až po tmavě nachovou. Květenství je hroznovité, 20–70 cm dlouhé, květy jsou jednopohlavné, jejich kalich je 4četný, červený až nachový, korunní lístky chybí. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2018) řadí tuto láčkovku k druhům z hlediska ohrožení méně dotčeným (LC), mezinárodní ochrana je garantována obchodní úmluvou CITES.
Využití: Ve sbírkách karnivorní rostlin se objevuje tento druh poměrně často, jeho pěstování není obtížné.
Poznámka: Druhové jméno odkazuje na sira Thomase Stamforda Rafflese (1781–1826), britského guvernéra a zakladatele Singapuru.
Fotografováno dne 6. 6. 2019 (Belgie, Vlámsko, Plantentuin Meise).