Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Artiodactyla, Bovidae
Syn.: Antilope strepsiceros Pallas, 1766; Strepsiceros strepsiceros (Pallas, 1766)
Česká jména: kudu velký
Anglická jména: Greater kudu
Rozšíření: Vyskytuje se v rozsáhlém areálu od Eritreje přes Tanzanii, Zambii a Angolu až po Jihoafrickou republiku.
Způsob života: Obývá křovinaté savany, světlé lesy i hustou buš, často i skalnaté křovinaté oblasti, vždy v blízkosti vody. Na pastvu a k napajedlům vychází ráno a večer, přes den odpočívá ve stínu, spásá trávu, okusuje listy a výhonky rostlin, požírá i hlízy a plody.
Samice tvoří malá stáda o 5–6 zvířatech, mladí samci mládenecké skupiny o 2–10 kusech. Větší stáda vytváří pouze v období sucha na místech s dostatkem potravy. Mají výborný sluch, rychle zjistí nebezpečí. V ohrožení nehybně stojí nebo se snaží velkými skoky uniknout. V době říje samci mezi sebou soupeří o samice a přetlačují se rohy. Vlastnímu páření předcházejí ritualizované námluvy. Samice je březí 210–270 dní a rodí v ústraní jedno, výjimečně dvě mláďata. Do stáda se vracejí po 3–4 týdnech.
Kudu se stávají kořistí zejména lvů, levhartů a psů hyenovitých. Větším nebezpečím je odlesňování přirozeného prostředí a ilegální lov pro rohy. Dožívají se maximálně věku 23 let.
Popis: Statná antilopa dosahující hmotnosti 120–320 kg, s tělem 1,8–2,4 m dlouhým. Srst má převážně šedohnědou, na bocích jsou svislé bílé pruhy, na čenichu výrazná kresba ve tvaru V a bílé skvrny po stranách obličeje. Má velké kornoutovité uši a hrb v kohoutku. Samci mají na krku a hřbetě krátkou, nejčastěji tmavou hřívu, která se táhne od hlavy až k hustě osrstěnému ocasu. Dlouhé spirálovitě stočené rohy, až 1,8 m dlouhé, patří k nejdelším mezi antilopami. Samice jsou bezrohé.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2016) klasifikuje tento druh z hlediska ohrožení jako méně dotčený (LC).
Fotografováno v září 2018 (Jihoafrická republika, Kruger National Park).