Syncerus caffer (Sparrman, 1779); buvol africký

Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Artiodactyla, Bovidae
Syn.: Bos caffer Sparrman, 1779
Česká jména: buvol africký
Anglická jména: African buffalo

Syncerus caffer, buvol africký
Syncerus caffer, buvol africký

Rozšíření: Druh subsaharské Afriky, morfologicky poměrně dosti variabilní. Naše snímky zachycují nominátní poddruh, který se vyskytuje na východě a na jihu Afriky, poddruh Syncerus caffer subsp. nanus žije v deštných lesích západní a střední Afriky, S. c. subsp. brachyceros je buvol západní Afriky, jehož areál leží severně od oblasti výskytu poddruhu S. c. subsp. nanus. Poddruh S. c. subsp. aequinoctialis obývá savany ve střední Africe.

Způsob života: Obývá širokou škálu stanovišť v blízkosti trvalého vodního zdroje. Žije v savaně, v suchých, galeriových a nížinných deštných lesích, v horských lesích a na pastvinách, chybí v poušti.
Živí se různými druhy trávy, listy a výhonky dřevin. Vodu potřebuje ke každodennímu napájení, často se u ní zdržuje a válí se v bahně. Pase se hlavně v noci, stěhuje se na místa s dostatkem potravy, odpočívá brzy ráno a pozdě odpoledne.
Je společenský, shromažďuje se ve stádech, jejich velikost je variabilní podle poddruhu a stanoviště. Zatímco poddruh S. c. subsp. nanus, obývající deštné lesy, žije ve skupinách o (6–)10–20 jedincích, tak savanový nominátní poddruh S. c. subsp. caffer vytváří často početná stáda až o tisících jedincích. Ve smíšených stádech jsou především krávy s telaty, které vodí zkušená samice. Dospívající samci opouštějí matku ve dvou letech, dospělé samice zůstávají déle, někdy i s vlastním teletem. Mladí samci vytvářejí menší mládenecké skupiny, dospělí samci jsou často samotáři. Mezi samci a samicemi neexistuje trvalé sociální pouto. Samice po 330–340 dnech březosti rodí počátkem období dešťů jedno mládě. Se svým novorozeným teletem se několik týdnů zdržuje pozadu a během dne se schovává v houštinách. Mládě se začíná pást okolo druhého měsíce, odstaveno je v 9–10 měsíci. Nezávislým se stává mezi 1–2 rokem života. Pohlavně dospívá ve 3–5 letech. V divočině se může dožít až 22 let života.
Mezi jeho přirozené predátory patří lev pustinný (Panthera leo), levhart skvrnitý (Panthera pardus), hyena skvrnitá (Crocuta crocuta), pes hyenový (Lycaon pictus).

Popis: Jediný divoký africký tur dosahující délky těla 170–340 cm, výšky v kohoutku 100–170 cm, délky ocasu 75–110 cm a hmotnosti 250–900 kg. Hustá srst je pouze u telat, u dospělých kusů je řídká. Dospělý samec je mohutnější než samice, má silné rohy vytvářející na čele rozšířený štít, tlustší krk, velký hrb v kohoutku, třásně na uších a na krčním laloku. Rohy rostou prvních 6–9 měsíců rovně, po roce se zakřivují a mohutní. Ve velikosti, barvě a tvaru rohů vykazuje v rámci každého poddruhu a dokonce i ve stádech značné rozdíly. Vývoj rohů u samice trvá 4 roky, u samce 5 let.

Ohrožení a ochrana: Původně žil na většině území subsaharské Afriky, dnes je jeho rozšíření v mnoha oblastech omezeno na rezervace. Přesto je Červeným seznamem IUCN (2008) řazen k druhům jen méně dotčeným (LC).

Poznámka: Poddruhy jsou velikostně a barevně odlišně. Nominátní poddruh je největší, je téměř černý, samec váží až 835 kg, samice až 500 kg. Jednotlivci v tomto poddruhu mají v kohoutku 140–170 cm. Rozpětí rohů může dosáhnout 130 cm. Jedinci nejmenšího poddruhu S. c. subsp. nanus, jsou zbarveni hnědě, v kohoutku mají až 105 cm a váží 250–320 kg. Štít na čele chybí nebo je nevýrazný. Rohy jsou rovnější, užší v rozpětí a směřují dozadu.

Syncerus caffer, buvol africký
Syncerus caffer, buvol africký
Syncerus caffer, buvol africký
Syncerus caffer, buvol africký

Fotografováno dne 2. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Kruger National Park).