Česká jména: hluchavka bílá (Presl 1819), jasnota bílá, hluchá nebo mrtvá kopřiva, hluchavka, psoser (Presl 1846), hluchavka bílá (Opiz 1852), hluchavka bílá, hluchá kopřiva (Čelakovský 1879), hluchavka bílá (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: hluchavka biela (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: V Česku roste na celém území, v Evropě má velký areál od Irska, Skotska, Skandinávie, Pobaltí, Běloruska, evropské části Ruska, na východ až na jižní Sibiř a do Himálaje, v jižní Evropě od severního Španělska, severní Itálie, přes severní okraj Balkánského poloostrova a Rumunsko na Ukrajinu, na Kavkaz, do Malé Asie až do Íránu. Zavlečená je na Island, do Severní Ameriky i na Nový Zéland.
V areálu je rozlišováno několik poddruhů, např. východoasijský poddruh Lamium album subsp. barbatum nebo jihoasijský L. a. subsp. crinitum.
Ekologie: Rumiště, skládky, komposty, návsi, zanedbané zahrady (nitrofilní společenstva řádu Lamio albi – Chenopodietalia boni–henrici a třídy Artemisietea vulgaris). Půdy čerstvě vlhké až mírně vysýchavé, bohaté. Kvete od dubna do listopadu.
Popis: Trvalka s oddenkem s podzemními výběžky, až 60 cm vysoká, listy s řapíkem 1,5–3 cm dlouhým, čepelí vejčitou až trojúhelníkovitě vejčitou, 2,5–10 cm dlouhou a 1,5 – 5 cm širokou, na bázi srdčitou, na vrcholu špičatou. Okraj čepele je hrubě pilovitý. Bílé květy jsou téměř přisedlé, v lichopřeslenech, s listeny podobnými listům. Zvonkovitý kalich je 10–15 mm dlouhý, roztroušeně chlupatý, s cípy úzce trojúhelníkovitými až šídlovitými. Koruna je 20–25 mm dlouhá, s prohnutou trubkou mírně břichatou, horním pyskem přílbovitým, dolním pyskem se středním lalokem okrouhle ledvinitým, vykrojeným. Nitky tyčinek jsou chlupaté, prašníky černé. Plody jsou tvrdky až 3,5 mm dlouhé hladké, tmavě šedé.
Využití: Sbírá se koruna (Flos lamii albi, Flos urticae mortuae) a používá se jako léčivka (slizy, třísloviny, silice). Při vnějším použití má adstringentní účinky, při vnitřním použití působí protizánětlivě, mírně diureticky a usnadňuje odkašlávání. Je to také poměrně významná medonosná rostlina.
Fotografoval Ladislav Kovář, v dubnu 2017 (Česko, Čechy, Český Brod).