LESSERTIA MINIATA T. M. Salter

Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité

Lessertia miniata

Rozšíření: Kapský endemit, roste jen v Jihoafrické republice na pobřeží mezi Kapským poloostrovem a zálivem Still Bay.

Ekologie: Stanovištěm jsou písky podél mořského pobřeží, obvykle vápnité, často roste v rozvolněné vegetaci formace fynbos. Vystupuje jen do nadmořské výšky 100 m.

Lessertia miniata

Popis: Vytrvalá bylina s vícehlavým oddenkem, z něhož vyrůstají poléhavé, chudě větvené lodyhy až 1 m dlouhé, s dlouhými články řídce pokrytými tuhými chlupy. Listy jsou střídavé, sudozpeřené, 4–8 cm dlouhé, s 8–11 jařmy; řapík je až 8 mm dlouhý; lístky jsou čárkovité nebo podlouhlé, 1–2 cm dlouhé, na líci lysé, na rubu s řídkými tuhými chlupy, na vrcholu s krátkou špičkou; palisty jsou šikmé, vejčitě kopinaté, až 4 mm dlouhé, brvité. Květenství jsou úžlabní 6–9květé hrozny na stopce 8–12 cm dlouhé; listeny jsou vejčité; květní stopky jsou 3–5 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, 5–6 mm dlouhý, cípy jsou úzce trojúhelníkovité, asi 2 mm dlouhé; korunní lístky jsou suříkově (oranžově) červené, pavéza je nehetnatá, s polokruhovitou, asi 1,2 cm dlouhou, na vrcholu mělce vykrojenou čepelí, křídla jsou podlouhlá, asi 1,1 cm dlouhá, tupá, člunek je stejně dlouhý jako křídla; tyčinek je 10, z toho 9 srostlých; semeník tvoří jediný lysý nebo řídce chlupatý plodolist. Lusk je kožovitý, nafouklý, podlouhlý, 2–2,8 cm dlouhý, s příčnými žilkami, mnohosemenný.

Poznámka: Druhy rodu Lessertia se vyskytují v jižní a východní Africe, v současné době se rozlišuje celkem 61 druhů (POWO 2021). Mohou mít vzhled bylin nebo také keřů.

Lessertia miniata
Lessertia miniata
Lessertia miniata

Fotografováno dne 14. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Gansbaai-De Kelders).