ASPALATHUS FLEXUOSA Thunb. – drasobýl křivolaký

Syn.: Aspalathus kannaaensis Eckl. et Zeyh.
Česká jména: drasobýl (Presl 1846), čajovníkovec (Valíček 2002), čajovec (Skalická et al. 2012)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Aspalathus flexuosa

Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky, roste pouze v provincii Western Cape v nevelkém území severně až severovýchodně od Kapského Města, přibližně mezi městečky Piketberg a Swellendam.

Ekologie: Obvykle roste na těžkých, jílovitých půdách na plošinách nebo úpatích svahů, v přechodné vegetaci mezi formacemi fynbos a renosterveld. Lokality leží v nadmořské výšce od 80 do 300 m.

Aspalathus flexuosa

Popis: Poléhavý nebo vystoupavý stálezelený keřík vysoký až 60 cm, větvičky jsou přímé, rozkladité, žlutavé nebo načervenalé, odstále chlupaté. Listy jsou střídavé, trojčetné; lístky jsou rozestálé, přímé, jehlicovité, 1,5–6(–10) mm dlouhé, tuhé, oblé, odstále chlupaté, zelené, na vrcholu tupé až tupě špičaté. Květy vyrůstají jednotlivě na koncích větviček na stopkách 0,5–1,3 mm dlouhých; kalich je zvonkovitý, krátce plstnatý, cípy jsou čárkovité, 1,5–4 mm dlouhé, při bázi pýřité, výše lysé, špičaté; korunní lístky jsou žluté, posléze se obvykle mění do oranžové, rezavé až hnědonachové, pavéza je široce obvejčitá, 5–7,5 mm dlouhá, na rubu krátce chlupatá, většinou na vrcholu s krátkým hrotem, křídla jsou úzce podlouhlá, 3,8–5,5 mm dlouhá, lysá, člunek je 4,2–5,7 mm dlouhý, lysý; tyčinek je 10; semeník tvoří jediný hedvábitě chlupatý plodolist. Plodem je v obrysu vejčitý až kosníkovitý lusk 4–6,5 mm dlouhý, krátce odstále až plstnatě chlupatý.

Aspalathus flexuosa
Aspalathus flexuosa

Fotografováno dne 22. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Tulbagh Road).