Syn.: Serapias orientalis subsp. apulica H. Baumann et Künkele
Česká jména: sehnutka (Presl 1846, Těšitel 1927)
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité
Rozšíření: Endemit jižní Itálie, vyskytuje se jen v pobřežních oblastech Apulie, od poloostrova Gargano na severu až po horu Tricase na jihu.
Ekologie: Roste v travnaté a křovinaté mediteránní vegetaci, v olivových hájích i při okraji zemědělsky obdělávaných ploch, na alkalických půdách, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 300 m. Kvete od března do dubna.
Popis: Terestrická orchidej s lodyhou přímou, 12–25(–32) cm dlouhou. Listy vyrůstají po 5–7, jsou kopinaté, 4–12 cm dlouhé. Květenství je terminální, hroznovité, 2–7květé; listeny jsou vejčité, až 55 mm dlouhé a 24 mm široké, přesahují přilbu a jsou stejně jako ona šedofialové; vnější okvětní lístky jsou 26–34 mm dlouhé, vnitřní o něco kratší, pysk je 30–45(–52) mm dlouhý, červenooranžový, až po poloviny epichilu bělavě chlupatý, postranní laloky hypochilu jsou skoro vzpřímené, tmavě nachové, epichil je svěšený nebo nazpět ohnutý, delší než hypochil, kopinatý až slabě srdčitý, 18–33 mm dlouhý. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: I tato orchidej je zařazena do seznamu druhů pod ochranou mezinárodní obchodní úmluvy CITES.
Poznámka: Částí literatury bývá klasifikován jako poddruh sehnutky východní (Serapias orientalis), sem bývá přiřazován například i druh Serapias levantina.
Fotografováno dne 19. 4. 2008 (Itálie, Gargano, Torre di Monte Pucci).