Česká jména: pona obvejčitá (Presl 1846), kalaba, pona obvejčitá (Polívka 1908), domba, kalaba (Valíček 1989)
Čeleď: Calophyllaceae J. Agardh
Rozšíření: Druh s velkým areálem, který se rozprostírá od východní Afriky přes tropické části Asie od Malediv, Srí Lanky, Indie, přes Thajsko, Malajsii, Indonésii, Filipíny, na Novou Guineu, dále v Austrálii a na řadě ostrovů v Oceánii (Mikronésie, Fidži, Polynésie). Vysazován je i v jiných částech tropů včetně Ameriky. Na Seychelách se vyskytuje na větších ostrovech Mahé, Praslin, Silhouette a La Digue. Do tohoto rodu náleží asi 180–200 druhů, které se vyskytují prakticky po celých tropech.
Ekologie: Stálezelené lesy v tropických, velmi teplých a vlhkých oblastech. Roste v nejnižších nadmořských výškách, zejména v porostech navazujících na písčité pláže. Snáší dobře zasolení půdy, bývá i součástí kulturních výsadeb.
Popis: Dosti statný strom vysoký 10–15 m. Kmeny dosahují až 1 m v průměru. Listy jsou střídavé, kožovité, obvejčité až obkopinaté, 10–15 cm dlouhé, celokrajné, z jejich střední žilky odbočují souběžně uspořádané žilky postranní. Květy jsou uspořádány v hroznovitých až latovitých květenstvích, mají asi 2,5 cm v průměru, jsou vícečetné, nápadně vonné, s volným kalichem i korunou, korunní lístky jsou volné, bílé. Tyčinek je mnoho a nejsou srostlé, gyneceum tvoří jediný plodolist, se svrchním semeníkem a zakřivenou čnělkou. Plody jsou kulovité, 2–4 cm velké peckovice, ve vodě snadno plavou.
Využití: Obsahuje vonné pryskyřice a další látky, které mají uplatnění ve farmacii i ve voňavkářství. Na některých tichomořských ostrovech je uctíván jako posvátný strom. Význam má také jako okrasná dřevina.
Poznámka: Rod bývá řazen i do šířeji pojímané čeledi Clusiaceae; do okruhu této čeledi patří dále rostliny třezalkovité (Hypericaceae).
Fotografovali Vít Grulich a Alena Vydrová, dne 2. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé, Port Launay).