Syn.: Alopecurus hordeiformis L., Alopecurus indicus L., Catatherophora hordeiformis (L.) Steud., Cenchrus asperifolius Desf., Cenchrus compressus (R. Br.) Morrone, Cenchrus hordeiformis (L.) Thunb., Cenchrus purpurascens Thunb., Chamaeraphis compressa Poir. ex Steud., Gymnotrix cenchroides Roem. et Schult., Gymnotrix compressa (R. Br.) Brongn., Gymnotrix hordeiformis (L.) Nees, Gymnotrix japonica (Trin.) Kunth, Gymnotrix nigricans J. Presl, Gymnotrix purpurascens Sw., Panicum alopecuroides L., Panicum alopecuroideum L., Panicum aristidoides Willd. ex Spreng., Panicum hordeiforme (L.) Thunb., Penicillaria alopecuroides (L.) Sweet, Penicillaria chinensis (Steud.) Nees ex A. Braun, Penicillaria ciliata Willd., Penicillaria cylindrica Roem. et Schult., Pennisetum alopecuroides (L.) Spreng., Pennisetum aristidoides Willd. ex Spreng., Pennisetum chinense Steud., Pennisetum compressum R. Br., Pennisetum cylindricum Trin., Pennisetum hordeiforme (L.) Spreng., Pennisetum indicum Kuntze, Pennisetum japonicum Trin. ex Spreng., Pennisetum javanicum Ohwi, Pennisetum linnaei Kunth, Pennisetum nigricans (J. Presl) Trin. ex Steud., Pennisetum purpurascens (Thunb.) Kuntze, Pennisetum sordidum Koidz., Setaria atroseta Steud., Setaria compressa (R. Br.) Kunth, Trichoon paniceus Willd. ex Steud.
Česká jména: ostrokvět (Dostál 1989), dochan psárkovitý (Mareček 1999, Danihelka et al. 2012)
Slovenská jména: ostrokvet (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Poaceae – lipnicovité
Rozšíření: Pochází z východní Asie a Austrálie, z oblasti táhnoucí se od Japonska a čínského Mandžuska přes Indočínu, Filipíny a Indonésii až po jihovýchodní Austrálii. Byl zavlečen i do mnoha dalších částí světa, je uváděn z Nového Zélandu a řady dalších pacifických ostrovů, z Indie, jižní a střední Evropy i Severní Ameriky. Jako přechodně zavlečený byl zaznamenán rovněž na území Čech.
Ekologie: Roste na travnatých svazích, podél cest i při okraji polí, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 3200 m. Kvete od léta do podzimu.
Popis: Hustě trsnatá tráva se stébly silnými, vystoupavými až přímými, 30–120 cm dlouhými. Listy jsou čárkovité, 10–80 cm dlouhé a 0,3–1 cm široké, dlouze zašpičatělé; jazýček je 0,5–2,5 mm dlouhý. Květenstvím je hustý válcovitý lichoklas, 5–25 cm dlouhý, s početnými nazelenalými až nachovými štětinami, 2–3 cm dlouhými; klásky jsou kopinaté, 5–8 mm dlouhé. Plodem je obilka.
Využití: Ostrokvět psárkovitý je často pěstován jako okrasná travina i v zahradách střední Evropy, v kultuře se objevuje v několika kultivarech. Vyžaduje slunné stanoviště, v chladnějších regionech je vhodný lehký zimní zákryt.
Poznámka: Dlouhý soupis synonym naznačuje, že taxonomické zařazení tohoto druhu provázela v minulosti dosti značná proměnlivost, dosud bývá zastaralou literaturou přiřazován k dnes již neakceptovatelnému rodu Pennisetum (jako Pennisetum alopecuroides). Rodovou příslušnost této traviny snad vyřešily molekulárně biologické analýzy, které rod Pennisetum označily za polyfyletický a sloučily jej s rodem Cenchrus. K tomuto rodu je v současnosti započítáváno 107 druhů (POWO 2022).
Fotografováno dne 6. 9. 2022 (Česko, Čechy, Dendrologická zahrada Průhonice).