FICUS GUIANENSIS Desv. ex Ham. – fíkovník guyanský / figovník

Syn.: Ficus americana subsp. guianensis (Desv.) C. C. Berg, Ficus chiribiquetensis Dugand, Ficus chocoensis Dugand, Ficus erratica Standl., Ficus estanislana Dugand, Ficus grenadensis Warb., Ficus mensalis Standl., Ficus myriasycea Pittier, Ficus oblanceolata Rusby, Ficus parkeriana (Miq.) Sandwith, Ficus rigidifolia Pittier, Ficus subaporuloides Warb. ex Glaz., Ficus sylvestris Miq., Ficus umbonigera Warb., Pharmacosycea parkeriana Miq.
Česká jména: smokvoň (Presl 1846), fíkovník, fikus (Mareček 1996)
Čeleď: Moraceae Link – morušovníkovité

Ficus americana subsp. guianensis

Rozšíření: Areál fíkovníku guyanského leží na Malých Antilách (Grenada a St. Vincent), na ostrovech Trinidad a Tobago, na severu Jižní Ameriky se táhne od Kolumbie po Guyany a východní Brazílii.

Ekologie: Roste v tropických vlhkých lesích, galeriových lesích, v savaně, objevuje se i v sekundární vegetaci, na stanovištích dotčených lidskou činností, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2100 m.

Popis: Stálezelený keř až strom dosahující výšky 4–10(–20) m. Listy jsou řapíkaté, podlouhle eliptické až obvejčité, 6–15(–20) cm dlouhé a 2,5–6,5(–8) cm široké, kožovité, na bázi klínovité nebo zaokrouhlené, někdy i uťaté či mělce srdčité, celokrajné, na vrcholu tupé, zaokrouhlené nebo zašpičatělé, po obou stranách lysé, s 8–12(–14) páry vedlejších žilek; palisty jsou 0,3–1(–1,5) cm dlouhé, chlupaté, opadavé. Fíky vyrůstají v úžlabí listů i na brachyblastech podél větviček, jejich stopky jsou 2–8 mm dlouhé; listeny jsou až 2,5 mm dlouhé; fíky jsou kulovité, dosahují 5–12 mm v průměru, v době zralosti jsou narůžovělé až červené, někdy i s tmavými skvrnkami, jejich ostiola je plochá nebo mírně vystouplá.

Ficus guianensis
Ficus americana subsp. guianensis
Ficus guianensis

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 1. 2016 (Venezuela, Parque Nacional Canaima).