ANACARDIUM OCCIDENTALE L. – ledvinovník západní, kešu

Syn.: Acajuba occidentalis (L.) Gaertn., Anacardium microcarpum Ducke, Cassuvium pomiferum Lam., Cassuvium reniforme Blanco, Cassuvium solitarium Stokes
Česká jména: ledvinovník západní (Presl 1846), ledvinovník západní, akašu, kašu, kešu (Mareček 1994)
Čeleď: Anacardiaceae Lindl. – ledvinovníkovité

Anacardium occidentale

Rozšíření: Pravděpodobně pochází z pobřežních oblastí severovýchodní části Jižní Ameriky (od Venezuely po Brazílii). Portugalci jej v 16. století vysadili ve své indické kolonii Goa, v současné době se pěstuje v tropických oblastech celého světa.

Ekologie: Ledvinovníku se daří v oblastech horkého a vlhkého klimatu s kratší periodou sucha, zpravidla nevystupuje do nadmořských výšek větších než 800 m. V oblastech s vhodným klimatem se občas spontánně šíří do přírodních společenstev. Roste v lesích, často podél vodních toků, snáší i zasolené půdy.

Anacardium occidentale

Popis: Stálezelený strom 3–15 m vysoký, často s pokrouceným kmenem. Listy jsou střídavé, oválné až obvejčité, 6–15 cm dlouhé a 4–9 cm široké, celokrajné, na vrcholu zpravidla zaokrouhlené nebo mělce vykrojené, kožovité, mladé listy bývají červeně naběhlé. Květenství je dosti bohatá, 10–25 cm dlouhá lata. Květy jsou drobné, asi 0,8 cm v průměru, vonné, korunní lístky jsou špičaté, bělavé nebo červenavé, obsahují 5 tyčinek a semeník s dlouhou čnělkou. Plod je červenohnědý oříšek ledvinovitého tvaru, asi 3 cm dlouhý, plodní stopka za zralosti dužnatí a vytváří útvar vzdáleně připomínající jablíčko, 5–9 cm dlouhý, žlutý nebo červený, měkký a šťavnatý, oříšek na konci tohoto útvaru vypadá jako podivný přívěsek.

Anacardium occidentaleAnacardium occidentale
Anacardium occidentale
Anacardium occidentaleAnacardium occidentale

Využití: Pěstuje se pro plody, které mají dvojí využití. V Evropě jsou známy především oříšky kešu, což jsou pražená semena získaná z vyloupnutých oříšků. Loupání oříšků je ovšem složitější záležitost, protože oplodí obsahuje silice, které silně leptají pokožku. Méně známé je využití zdužnatělých plodních stopek, které se v místě pěstování používají jako velmi chutné ovoce. Jsou velmi šťavnaté, sladkokyselé a aromatické. Konzumují se čerstvé, chutí velmi připomínají mango (oba druhy patří do stejné čeledi!). Bohužel špatně snášejí převoz a lze je využívat jen v oblastech pěstování.

Anacardium occidentale
Anacardium occidentale
Anacardium occidentale

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, v únoru až březnu 2008 (Kostarika) a v únoru 2011 (Seychely, ostrov Mahé).