Syn.: Eucalyptus bicolor A. Cunn. ex T. Mitch., Eucalyptus parviflora F. Muell., Eucalyptus pendula Page ex Steud.
Česká jména: blahovíčník (Berchtold et Presl 1820, Berchtold et Presl 1825), blahovičník (Jungmann 1835, Presl 1846), krásočep, blahovičník (Leicht 1863), blahovičník (Mareček 1996)
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Rozšíření: Endemit jihovýchodní Austrálie, vyskytuje se v povodí řek Murray a Darling – jeho areál se táhne od jihovýchodu Jižní Austrálie přes sever Victorie a západ Nového Jižního Walesu až po jižní Queensland.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci podél vodních potoků, na stanovištích periodicky zaplavovaných. Kvete od července do února.
Popis: Strom dosahující výšky až okolo 20 m, s korunou široce rozložitou, někdy až k zemi sahající, s borkou šedohnědou, zbrázděnou. Juvenilní listy jsou vstřícné i střídavé, krátce řapíkaté, čárkovité až úzce kopinaté, až 15 cm dlouhé a sotva 1 cm široké, šedozelené až šedomodré, později jsou listy střídavé, kopinaté, 9–18 cm dlouhé a 0,8–2 cm široké, zelené až šedozelené. Květenství je 7–11květá lata, její stopka je asi 10 mm dlouhá; květní obaly chybějí; tyčinky jsou mnohé, bílé, vzácněji růžové. Plody jsou soudečkovité tobolky, až 6 mm dlouhé.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2019) řadí tento blahovičník k druhům zranitelným (VU).
Poznámka: Rod Eucalyptus je velmi početný, v současnosti je v něm akceptováno 712 druhů (POWO 2024). Většina z nich pochází z Austrálie, kde tyto stromy vytvářejí lesy, objevují se i v oblasti křovinatých savan, ba dokonce také v horách – jedná se o druhý druhově nejpočetnější rostlinný rod Austrálie (po rodu Acacia). Několik druhů se ale vyskytuje také v Indonésii, na Papui-Nové Guinei a Filipínách.
V minulosti byla řada druhů vysazována i v dalších oblastech světa, nezřídka sloužily k vysušování mokřin a bažin, které byly zdrojem malárie, ale jako rychle rostoucí dřeviny se vysazovaly i pro potřeby papírenského průmyslu. Některé z nich dále zplaňovaly, takže s blahovičníky se dnes můžeme setkat na všech kontinentech, ke značně rozšířeným druhům patří třeba Eucalyptus camaldulensis, Eucalyptus deglupta, Eucalyptus globulus, Eucalyptus robusta aj. Jejich šíření může mít místy až invazivní charakter.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Moorook Game Reserve).