TRICORYNE ANCEPS R. Br.

Syn.: Anthericum anceps (R. Br.) Sol. ex Baker
Čeleď: Asphodelaceae – kopíčkovité

Tricoryne anceps

Rozšíření: Vyskytuje se na východním pobřeží australského Queenslandu a na jihu Nové Guineje. Kromě nominátního poddruhu je rozlišován ještě poddruh Tricoryne anceps subsp. pterocaulon.

Ekologie: Roste ve světlých blahovičníkových lesích a v křovinách. Kvete v průběhu celého roku.

Tricoryne anceps

Popis: Vytrvalá bylina s krátkým oddenkem. Listy jsou trávovité, 20–30 mm dlouhé a 2–4 mm široké. Květonosný stvol je 20-50 cm dlouhý, asi 0,2 cm široký, plochý nebo křídlatý, lysý. Květenství je okoličnaté, 6–9květé (u nominátního poddruhu), nebo 3–15květé (u subsp. pterocaulon); listeny jsou šídlovité, 1,5–3 mm dlouhé; květy vyrůstají na stopkách 1,5–8 mm dlouhých, 3 kališní lístky jsou podlouhlé špičaté, 6,5–12 mm dlouhé a až 3 mm široké, 3 korunní lístky jsou obvejčité, 6–11 mm dlouhé a až 3,5 mm široké, tupé, žluté; tyčinek je 6, nitky jsou nitkovité, pod prašníkem chlupaté. Plod je poltivý.

Poznámka: K rodu Tricoryne je v současnosti řazeno deset druhů (POWO 2024), všechny pocházejí z Austrálie a Nové Guineje.
Čeleď kopíčkovitých (Asphodelaceae) v Austrálii zastupuje 23 rodů, kromě představovaného rodu Tricoryne jsou odtud uváděny ještě například rody Bulbine, Dianella, Stypandra nebo Xanthorrhoea aj.

Tricoryne ancepsTricoryne anceps
Tricoryne anceps

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 10. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Paluma Range National Park).