Syn.: Grevillea angustata R. Br., Grevillea ceratophylla R. Br., Grevillea heteroneura W. Fitzg., Grevillea mullerana H. Buek, Grevillea polybotrya F. Muell., Grevillea polystachya R. Br., Hakea parallela (Knight) Christenh. et Byng
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Rozšíření: Severoaustralský druh, jeho areál sahá od západoaustralského regionu Kimberley přes sever Severního teritoria až do východního Queenslandu.
Ekologie: Roste ve sklerofytních lesích a v křovinaté vegetaci, v savaně. Kvete od června do října.
Popis: Keř až strom dosahující výšky 2,5–15 m. Listy jsou jednoduché, čárkovité, 10–40 cm dlouhé a zhruba 1 cm široké, anebo peřenodílné až peřenosečné, se 3–9 čárkovitými úkrojky, na líci jsou lysé, na rubu hedvábitě chlupaté, se zřetelnými žilkami, až se 7 paralelními pruhy. Květenství je terminální nebo axilární, hroznovité až latnaté, válcovité, 6–10 cm dlouhé, květy jsou bílé, bělavé nebo až žlutozelené, okvětí je lysé nebo plstnaté, pestík je 13–26 mm dlouhý, lysý. Plody jsou měchýřky až 3 cm dlouhé, lysé.
Záměny: Podobně úzké listy s rovnoběžnou žilnatinou mají i některé další australské bělokvěté druhy tohoto rodu. Výrazněji rozšířená Grevillea striata má na rubu 5–13 zřetelných pruhů, Grevillea mcgillivrayi (syn. Grevillea coriacea) z Yorského poloostrova jich má naopak méně.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 6. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Undara Volcanic National Park).