Čeleď: Plantaginaceae – jitrocelovité
Rozšíření: Druh západního Středozemí, vyskytuje se na Pyrenejském poloostrově a v Maroku. Kromě nominátního poddruhu se v areálu rozlišuje ještě D. o. subsp. laciniata.
Ekologie: Vyhledává suché, kamenité a skalnaté, slunné louky a pastviny, štěrbiny skal, častější je na vápenci, vyrůstá i podél komunikací, sekundárně i v blízkosti lidských obydlí, v pásmu od (50–)500–1500(–1900) m n. m. Vykvétá od května do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina dosahující výšky 30–120 cm. Lodyha je přímá, nevětvená nebo i chudě větvená, červenohnědá, listy jsou přisedlé, střídavé, úzce kopinaté až čárkovité, celokrajné nebo na okraji zubaté, 6–15 × 0,4–2,2 cm. Květenstvím je vrcholový hrozen, 7,5–22(–40) cm dlouhý, květy vyrůstají z úžlabí zelených až nafialovělých listenů, kalich je 5cípý, kališní cípy jsou vejčitě eliptické až kopinaté, koruny jsou 2pyské, zvonkovité, 2–3 cm dlouhé, zevně červenohnědé, řídce porostlé krátkými chloupky, v ústí se koruna otevírá nahoru prohnutým oblým krátkým pyskem, dolní pysk má 3 laloky s oblým okrajem, prostřední je delší než postranní, široce zaoblený, zevnitř je koruna žlutavá se skvrnami sytě oranžovými. Plodem je tobolka.
Poznámka: Jako všechny náprstníky je i Digitalis obscura jedovatý.
Fotografováno dne 9. 5. 2011 (Španělsko, na úpatí pohoří Sierra Nevada).