CALCEOLARIA TENELLA Poepp. – pantoflíček

Syn.: Calceolaria skottsbergii Gand., Fagelia tenella (Poepp. et Endl.) Kuntze
Česká jména: dmuloret (Presl 1846), pantoflíček (Mareček 1994)
Čeleď: Calceolariaceae Raf. ex Olmstead – pantoflíčkovité

Calceolaria tenella

Rozšíření: Roste v horských oblastech středního a jižního Chile a jihozápadní Argentiny.

Ekologie: Provází vlhké kamenité svahy, často i na okrajích cest, většinou na slunci nebo v polostínu. Směrem k severu vystupuje do vyšších nadmořských výšek.

Calceolaria tenella

Popis: Vytrvalá trsnatá bylina, dokáže vytvořit polštářovité porosty až o průměru 50 cm; lodyhy jsou plazivé, olistěné, dorůstají výšky až 10 cm. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, vejčité, 4–9 mm dlouhé a 3–7 mm široké, celokrajné nebo drobně zoubkaté. Květy jsou oboupohlavné, jednotlivé na pýřitých stopkách; kalich je čtyřčetný, kolovitý, s krátkou trubkou, cípy jsou vejčité, pýřité; koruna je zploštělá, má 1–1,5 cm v průměru, tvoří ji krátká trubka a dva nestejně velké, vyduté pysky, je žlutá, uvnitř a na okrajích otvoru s červenými tečkami; dolní pysk je téměř okrouhlý; tyčinky jsou 2; blizna je hlavatá.

Poznámka: Rod Calceolaria je neobyčejně bohatý, náleží do něj téměř 400 druhů rozšířených od středního Mexika až po Ohňovou zemi. Vývojové centrum má v Andách, jednotlivé druhy mohou mít vzhled bylin, ale i keřů nebo lián. V Chile se rozlišuje asi 58 druhů.

Calceolaria tenella
Calceolaria tenella
Calceolaria tenella

Fotografoval Jindřich Houska, dne 27. 2. 2011 (Chile, NP Torres del Paine, Valle Ascencio, mezi Campamento Torres a Campamento Japonés).