Syn.: Cardiomanes reniforme (G. Forst.) C. Presl, Trichomanes reniforme G. Forst.
Čeleď: Hymenophyllaceae Link – blánatcovité
Rozšíření: Endemit Nového Zélandu. Rozšířený na všech hlavních ostrovech, méně častý na východě Jižního ostrova.
Ekologie: Většinou terestrická, méně často epifytní kapradina, roste především v hustých lesích, nížinných i horských, na skalních stěnách, někdy i v křovinách. Často pokrývá velké plochy. Je spásána zavlečenými býložravci, vyskytuje se jen na dobře chráněných místech.
Popis: Kapradina s dlouze plazivým oddenkem, bohatě větveným, s chomáči tmavě červenohnědých chlupů u báze řapíků. Řapíky silné, křehké, 5–25 cm dlouhé, tmavé, čepele tenké, v mládí vějířovité, u vyvinutých listů ledvinité až téměř okrouhlé, hluboce vykrojené u řapíku, 3–10(–12) × 4–13 cm velké, s celistvými zvlněnými okraji, žlutozelené až tmavě zelené, s nápadným žilkováním. Výtrusnice jsou umístěny v pohárkovitých útvarech, asi 2 mm dlouhých, vtlačených do okraje čepele u vyústění žilek, ostěra je vyčnívající.
Poznámka: Zástupci čeledi blánatcovitých (Hymenophyllaceae) mají plochu čepelí tvořenou většinou jen jednou vrstvou buněk bez průduchů, takže jsou citliví na vysychání a dobře přežívají jen v trvale vlhkém prostředí. Druh Hymenophyllum nephrophyllum je na změny vlhkosti lépe vybaven, jeho čepele jsou tvořené 4–6 vrstvami buněk. Za vlhka buňky naberou maximálně možné množství vody, čepele jsou až průsvitné, v teplém suchém počasí se stočí, aby zachovaly zbytek vlhkosti a získají vzhled pergamenu, v příznivých vlhkých podmínkách se znovu rozvinou.
Fotografováno dne 2. 12. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, NP Westland, u Franz Josef Glacier).