Syn.: Phleum alpinum subsp. rhaeticum Humphries, Phleum arcticum Giesecke ex Lange, nom. inval., Phleum capitatum Scop., Phleum commutatum Gaudin, Phleum geniculatum Bellardi ex Vitman, Phleum gerardii Panz., nom. illeg., Phleum haenkeanum J. Presl, Phleum mouterdei A. Camus, nom. illeg., Phleum nigricans Willd. ex Trin., nom. inval., Phleum ovatum Jacquem. ex Hook.f., nom. inval., Phleum parviceps (Briq.) Rouy, Phleum pratense subsp. alpinum Čelak., Phleum rhaeticum (Humphries) Rauschert, Phleum subalpinum Brügger, Phleum vaginatum Sennen, nom. inval., Plantinia alpina (L.) Bubani, Plantinia tournefortii Bubani
Česká jména: bojinek horní (Presl 1819, Opiz 1852), bojnek horní (Sloboda 1852), bojínek (Čelakovský 1879), bojínek horský (Domin et Podpěra 1928), bojínek alpinský (Dostál 1950), bojínek švýcarský (Dostál 1989, Kubát 2002), bojínek alpský (Danihelka 2012)
Slovenská jména: bojín holní (Reuss 1853), timotejka alpínska (Dostál 1950), timotejka švajčiarska (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Poaceae – lipnicovité
Rozšíření: Druh s rozsáhlým arkticko-alpínským areálem, roste převážně v horských oblastech. V Evropě v celé severní části kontinentu včetně Islandu a Grónska, dále v horách severního Španělska, ve středoevropských i balkánských pohořích, na Kavkazu, v horách severního Iráku a Íránu, v Afghánistánu, severním Pákistánu, severní Indii a Bhútánu, na hranici bývalých sovětských středoasijských republik s Čínou, zasahuje i do Mongolska a Tibetu, odkud areál pokračuje východně až do hor střední Číny, objevuje se však i v Mandžusku na pomezí s Koreou. Vyskytuje se i na Kamčatce, Kurilech a v severním Japonsku. V Severní Americe druh najdeme v horách západní části kontinentu, na jih až po americké státy Arizona a Nové Mexiko, vyskytuje se i v horách Mexika a Guatemaly, chybí však na východě USA. Objevuje se v jihovýchodní Kanadě. Na jižní polokouli roste v horských oblastech západní Argentiny a v Chile. U nás v pohraničních horách Čech, na Moravě na Králickém Sněžníku, v Hrubém Jeseníku a Beskydech. Na Slovensku zřejmě v celých vyšších Karpatech.
Ekologie: Horský až vysokohorský druh, rostoucí na horských loukách, nivách a holích, často i na ruderalizovaných místech v okolí horských cest a objektů. V Číně vystupuje až do nadmořské výšky okolo 3900 m. Ve střední Evropě kvete v červenci a srpnu.
Popis: Vytrvalá, řídce trsnatá rostlina s přímými nebo obloukovitě vystoupavými, hladkými, 10–50(–60) cm vysokými stébly s 2–4 kolénky. Pochvy listů jsou lysé, hladké, nafialovělé, u horních listů zřetelně nafouklé, jazýček je 2 mm dlouhý, tupý, čepele jsou lysé, ploché. Lichoklas je válcovitý, 3–4 cm dlouhý, při ohnutí nelaločnatý, špinavě fialový, klásky přisedlé, plevy na okraji drsné, osinaté, osina delší než polovina plevy, 1,5–4,0 mm dlouhá.
Ohrožení a ochrana: Podle nového Červeného seznamu ČR (2012) patří k ohroženým druhům naší květeny (C3).
Fotografováno dne 3. 6. 2012 (Česko, Čechy, Krkonoše).