Syn.: Alyssum alpestre Wulfen ex Nyman, nom inval., Alyssum heinzii Ullep., Alyssum wulfenianum subsp. ovirense (A. Kern.) Magauer, Schönsw. et Frajman
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité
Rozšíření: Východní Alpy, vyskytuje se na území Rakouska, Itálie a Slovinska, dále v horách Černé Hory a Bosny-Hercegoviny.
Ekologie: Roste ve vysokohorských sutích, méně na skalních výchozech, jen na vápenci, v pásmu od 1700 do 2500 m n. m. Kvete v červenci až září.
Popis: Přízemní vytrvalá bylina dorůstající výšky obvykle do 10 cm, v široce vejčitými listy v přízemní růžici, lodyžní listy jsou dlouze kopinaté, do 1 cm dlouhé, všechny listy jsou zelené nebo zelenošedé, porostlé hvězdicovitými trichomy. Vystoupavá lodyha nese v hroznech žluté stopkaté květy, korunní lístky jsou 2,5–3 mm dlouhé, kališní lístky jsou o něco kratší. Plodem jsou okrouhlé zploštělé šešulky, 4–5 mm dlouhé, s 2 mm dlouhou čnělkou, porostlé hvězdicovitými trichomy.
Poznámka: Druhové jméno je odvozeno od horského hřbetu Hochobir (slovinsky Obir) v severní části Karavanských Alp u města Eisenkappel.
Fotografovala Zdena Chocholoušková, v září 2002 (Slovinsko, Julské Alpy, svahy Doliče).