ELEGIA JUNCEA L.

Syn.: Elegia kraussii Hochst., Elegia propinqua (Nees) Kunth, Restio elegia L., nom. illeg., Restio erectus Nees, nom. illeg., Restio junceus Zeyh. et Nees, Restio propinquus Nees, Restio thyrsifer Lam., nom. illeg.
Čeleď: Restionaceae – lanovcovité

Elegia juncea

Rozšíření: Vyskytuje se v horách provincie Western Cape v Jihoafrické republice od skupiny Groot Winterhoek Mts. a od Kapského poloostrova po pohoří Outeniqua a Kammanassie, nejdále na východ až po městečko Cockscomb.

Ekologie: Roste ve formaci fynbos na propustných půdách, netvoří velké kolonie. Lokality vystupují až do nadmořské výšky 1750 m. Kvete na jaře a v létě, semena dozrávají před dalším kvetením. Na spáleništích regeneruje z oddenku.

Elegia juncea

Popis: Vytrvalá dvoudomá trávovitá bylina s krátkými podzemní výběžky, dorůstá výšky 0,2–1 m; stonky jsou tenké, 0,6–3,5 mm v průměru, na průřezu okrouhlé, zelené až olivové, hladké nebo jemně hrbolkaté, nevětvené. Listy jsou přeměněné ve volné nezelené pochvy, jsou opadavé, tmavohnědé, kožovité, na vrcholu špičaté, většinou bez vrcholového hrotu. Samčí rostliny tvoří 3–6,5 cm dlouhou latu, tvořenou více než 20 klásky; toulce jsou vytrvalé; klásky jsou na krátkých tuhých stopkách nebo úplně přisedlé, vejcovité až elipsoidní, 2–3 mm dlouhé a 3–5 mm široké, s 3–7 květy; plevy jsou 0,5–1 mm dlouhé, vejčité až okrouhlé, tupé nebo zaokrouhlené; okvětí je 1,5–2 mm dlouhé; pistillodium je velmi drobné. Samičí květenství tvoří 3–8 cm dlouhý hrozen 10–50 klásků, které jsou ukryté ve vytrvalých toulcích; klásky jsou 3–5 mm dlouhé, s 3–6 květy, bez sterilních plev; plevy jsou 1–2,5 mm dlouhé, vejčité, zaokrouhlené až špičaté; okvětí je 2–2,5 mm dlouhé; staminodia jsou přítomna; semeník je svrchní, jednopouzdrý, blizny jsou 3, péřité. Plody jsou trojboké, 1,7–2,4 mm dlouhé nažky, masíčko chybí.

Ohrožení a ochrana: Rozšířený druh, v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) přiřazený do kategorie taxonů vyžadujících pozornost (LC – least concern).

Elegia juncea
Elegia juncea
Elegia juncea

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Table Mountains National Park, plošiny severně od Buffelsfontein).