Syn.: Arctocrania canadensis (L.) Nakai, Chamaepericlymenum canadense (L.) Asch. et Graebn., Cornella canadensis (L.) Rydb., Cornus herbacea var. canadensis (L.) Pall., Cynoxylon canadense (L.) J. H. Schaffn., Eukrania canadensis (L.) Merr.
Čeleď: Cornaceae Bercht. et J. Presl – dřínovité
Rozšíření: Amfipacificky rozšířený druh s areálem ve východní Asii (ruské Poamuří, oblast Magadanu, Přímoří, ostrov Sachalin, čínská provincie Jilin, severní Korea a japonské ostrovy Hokkaidó, Honšú, Šikoku, údajně i severní Barma) a Severní Americe (od Aljašky po Newfoundland, od jihu Grónska po sever Appalačských hor, na západě sestupuje hřebenem Skalistých hor po sever státu New Mexico).
Ekologie: Roste v horských jehličnatých lesích a lesních lemech, v tajze, na vlhkých stanovištích. Kvete od července do srpna.
Popis: Vytrvalá rostlina bylinného vzhledu s podzemním oddenkem, 10–25 cm vysoká. Lodyha je přímá, nevětvená, listy jsou vstřícné, řapíkaté, většinou ve zdánlivých přeslenech po 4–6 (sterilní po 4, plodné po 6), eliptické až obvejčité, 3,5–4,8 × 1,5–2,5 cm, na vrcholu špičaté, dva listy jsou větší a 4 menší. Květenství je terminální, listeny jsou nápadné, vejčité, 0,8–1,2 × 0,5–1,1 cm, bělavé, květy dosahují jen 2 mm v průměru, jejich koruny jsou 4četné, korunní lístky jsou kopinaté, 1,5–2 mm dlouhé, bělavé. Plody jsou ve zralosti červené, dosahují asi 5 mm v průměru.
Ohrožení a ochrana: Na různých stupních ohrožení stojí svída kanadská v amerických státech Illinois, Indiana, Iowa, Maryland a Ohio.
Využití: Plody se konzumují, jsou však chuťově poměrně nevýrazné. Přidávají se do džemů, pudinků a pečiva.
Poznámka: V rámci rodu je druh řazen k podrodu Arctocrania, který zahrnuje tři druhy. Ty se vyskytují v Evropě, severovýchodní Asii, Barmě a Severní Americe. Patří k nim i podobný druh Cornus suecica, s nímž se svída kanadská setkává i v části areálu.
Fotografováno v letech 2010–12 (Kanada, Alberta, Bragg Creek).