Syn.: Asclepias flavida N. E. Br.
Čeleď: Apocynaceae – toješťovité
Rozšíření: Zřejmě východoafrický element, znám je z východní Afriky ze Súdánu, Etiopie, Džibutska, Somálska, Keni a Ugandy. Nominátní poddruh Gomphocarpus fruticosus subsp. fruticosus je rozšířen po mnoha zemích subsaharské Afriky, zatímco na Arabském poloostrově se vyskytuje G. fruticosus subsp. setosus.
Ekologie: Stanovištěm jsou výslunné křovinaté svahy v nadmořských výškách 400–3000 m.
Popis: Vytrvalá bylina nebo polokeř 0,5–1,5(–3) m vysoký; stonky jsou na bázi dřevnaté, větvené, odstále chlupaté. Listy jsou vstřícné, čárkovité až čárkovitě kopinaté, (2,5–)4–10 cm dlouhé a (0,2–)0,3–0,8(–1,3) cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, většinou špičaté a s nasazeným hrotem. Květenství má charakter 4–7(–12)květé stopkaté vrcholičnaté laty; květy jsou 5četné; kališní lístky jsou kopinaté, 2–5 mm dlouhé, na vrcholu zúžené; koruna je kolovitá, nazpět ohnutá, cípy jsou vejčité, 5–8 mm dlouhé, žlutavé nebo zelenkavé, na vnější straně chlupaté; pakorunka je stejně vysoká jako gynostegium, hnědavá nebo nachová, s párem srpovitých zubů; gyneceum tvoří 2 plodolisty. Měchýřky jsou nafouklé, vejcovité, 4–7 cm dlouhé, na vrcholu plynule zúžené, chlupaté a s ostnitými výrůstky.
Poznámka: Od podobného druhu Gomphocarpus sinaicus se liší vně chlupatými korunami.
Fotografováno ve dnech 31. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, Sone) a 8. 11. 2013 (masiv Abuna Yosef, Machina Maryam).