Syn.: Calceolaria laciniata Kraenzl., Calceolaria palustris Sodiro ex Kraenzl., Calceolaria palustris subsp. hitchcockii Pennell, Calceolaria palustris subsp. megacarpa Pennell, Calceolaria palustris subsp. micrantha (Pennell) Pennell, Calceolaria palustris subsp. pennatipartita Pennell, Calceolaria palustris subsp. radiculoides (Pennell) Pennell, Calceolaria palustris subsp. santanderensis Pennell, Calceolaria radiculoides (Pennell) Kraenzl., Calceolaria tracheliifolia M. Martens et Galeotti, Calceolaria urticina Kraenzl., Fagelia mexicana (Benth.) Kuntze, Fagelia radiculoides Pennell
Čeleď: Calceolariaceae Raf. ex Olmstead – pantoflíčkovité
Rozšíření: Areál se táhne od jižního Mexika až po Panamu, v Jižní Americe od Venezuely a Kolumbie do Ekvádoru, Peru a Bolívie.
Ekologie: Provází vlhká zastíněná místa v lesích, u cest, na zahradách, podél potůčků i na pobřeží mokřadů a vodních nádrží. Lokality leží v nadmořské výšce (1200–)2500–3850 m.
Popis: Vytrvalá poněkud dužnatá bylina s brvitou a někdy i žláznatou vystoupavou nebo poléhavou lodyhou 0,6–1 m dlouhou. Listy jsou vstřícné, s 0,7–6,2(–8,2) cm dlouhým, křídlatým, na bázi srostlým řapíkem; čepel je v obrysu vejčitá, peřenosečná, vzácně téměř celistvá, 1,2–7,8(–13) cm dlouhá a 0,8–8,8(–13) cm široká, na bázi klínovitá až uťatá, na okraji 1–2krát pilovitá, na vrcholu tupá nebo špičatá. Květenství je koncové, složené z vidlanů; 4 kališní cípy jsou vejčité až kopinaté, 2,3–5,9 mm dlouhé, zelené, na okraji zubaté, špičaté; koruna je souměrná, pyskatá, pootevřená, sytě žlutá, neskvrnitá, horní pysk je 1,5–3 mm dlouhý a 2–4 mm široký, dolní je vakovitý, mělce 3laločný, 5–14 mm dlouhý a 3–10 mm široký; tyčinky jsou 2; čnělka je krátká, víceméně přímá. Tobolky jsou téměř kulovité, 4–7 mm dlouhé, bělavě zelené, žláznatě chlupaté.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 4. 2. 2015 (Guatemala, Zunil, Las Fuentes Georginas).