Syn.: Alloplectus purpureus L. P. Kvist et L. E. Skog
Čeleď: Gesneriaceae Rich. et Juss. ex DC. – podpětovité
Rozšíření: Severoandský druh, vyskytuje se v severoekvádorských provinciích Carchi, Imbabura a Pichincha a v jihokolumbijském departamentu Nariño. Poměrně nedávno popsaný druh (1992), od podobného druhu Glossoloma sprucei se odlišuje menšími listy, které jsou na rubu nápadně tmavě purpurové.
Ekologie: Roste v tropických vlhkých lesích, na západním úpatí And, v pásmu zhruba od 1200 až do 2000(–2800) m n. m.
Popis: Polokeř nebo křovitá liána s lodyhou 50–200 cm dlouhou, jednoduchou, někdy i větvenou, na bázi olysalou, v horní části chlupatou, žlutohnědě naběhlou. Listy jsou vstřícné, řapíky 1–2 cm dlouhé, čepele kopinaté, 7–14 cm dlouhé a 1,5–3,5 cm široké, na bázi klínovité, pilovité, na vrcholu špičaté, na líci tmavě zelené, lesklé, lysé nebo řídce chlupaté, na rubu tmavě purpurové, chlupaté. Květy vyrůstají po 1–2 v úžlabí listů, stopky jsou 1,5–4 cm dlouhé; listeny 1–2, široce kopinaté až trojúhelníkovité, 0,5–1 cm dlouhé, na okrajích brvité; květy jsou nicí, kalich je zelený, olysalý až chlupatý, nápadně třásnitý, koruna je trubkovitá, zakřivená, žlutá, chlupatá. Plod je tobolka.
Poznámka: Celá čeleď Gesneriaceae zahrnuje na 150 rodů se zhruba 3200 druhy, které jsou rozšířeny na obou zemských polokoulích, především pak v subtropickém a tropickém pásu. Neotropické druhy čeledi Gesneriaceae se rozdělují do dvou podčeledí: Gesnerioideae a Coronantheroideae. Coronantheroideae zahrnují devět rodu o 20 druzích, vyskytují se v oblasti od Chile po Austrálii. Gesnerioideae obsahují 56 rodů a asi 1800 druhů. Tribus Episcieae patří také do této podčeledi, je v něm zařazeno 22 rodů a přibližně 784 druhů. Sem řadíme například rody Codonanthe, Columnea, Drymonia, rovněž zde zmiňovaný rod Glossoloma.
Fotografovala Ljuba Procházková, dne 21. 9. 2015 (Ekvádor, Mindo, okolí kaskád Nambillo).