Syn.: Gnaphalium dioicum L., Antennaria hyperborea D. Don in Sm., Margaritaria simplex Opiz
Česká jména: protěž dvoudomá (Presl 1819), plešivec obecný (Presl 1846), protěž dvoudomá, kocianek (Sloboda 1852), bisernice jednoduchá (Opiz 1852), protěž dvoudomá, kociánek (Čelakovský 1879), kociánek dvoudomý (Polívka 1912, Dostál 1950, Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: plesnivec dvoudomý, uplavičník (Reuss 1853), plešivec dvojdomý (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Rozšíření: Druh s eurasijským rozšířením, od Španělska a Skandinávie přes Střední Asii až do Japonska a na Aleutské ostrovy.
U nás se vyskytuje po celém území, v teplých oblastech jen roztroušeně až vzácně.
Ekologie: Roste ve světlých listnatých lesích a borech, v lesních lemech, na pastvinách, pasekách a při okrajích cest, v pásmu od nížin až do hor.
Popis: Vytrvalá dvoudomá bylina s dřevnatým oddenkem, lodyha přímá, 5–30 cm vysoká, olistěná, hustě běloplstnatá, přízemní lopatkovité až kopisťovité listy nahloučeny v přízemní růžici, lodyžní listy střídavé. Úbory drobné v chocholičnatém květenství, samčí rostliny mají korunu trubkovitou, růžovou až načervenalou, řidčeji i bílou, koruna samičích rostlin je niťovitá a většinou světlejší (vzácně však i růžová až červenofialová). Plodem je nažka.
Ohrožení a ochrana: Kociánek dvoudomý z mnoha dřívějších lokalit ustoupil, v současnosti je proto zařazen k silně ohroženým druhům (C2t). Chráněným druhem je v Německu.
Poznámka: Pěstuje se i v kultuře jako nenáročná skalnička.
Fotografováno dne 28. 5. 2005 (Česko, Morava, Bílé Karpaty, Drahy).