Syn.: Coleus adolfi-friderici Perkins, Coleus barbatus (Andrews) Benth. ex G. Don, Coleus coerulescens Gürke, Coleus forsskaolii var. adoensis Briq., Coleus penzigii Dammann ex Baker, Coleus speciosus Baker f., Coleus vestitus Baker, Ocimum asperum Roth, Orthosiphon asperus (Roth) Benth. ex Sweet, Plectranthus asper (Roth) Spreng., Plectranthus coerulescens (Gürke) R. H. Willemse, Plectranthus comosus Sims, Plectranthus pseudobarbatus J. K. Morton
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Plectranthus barbatus
Rozšíření: Areál je zřejmě omezen na východní Afriku a Arabský poloostrov (Jemen, Saúdská Arábie a Omán). Na africkém kontinentě roste od Súdánu zřejmě po sever Tanzánie; uváděný výskyt dále na jih se zřejmě vztahuje k jiným druhům. Další údaje z Asie (ze severního Pákistánu, Indie a západního Nepálu, ale také z Thajska) se rovněž asi vztahují k jiným druhům, možná ani ne z rodu Plectranthus. Druh byl popsán na základě pěstovaných rostlin z etiopských hor.
Ekologie: Stanovištěm jsou křoviny, okraje komunikací a polních kultur. Vystupuje až do nadmořských výšek 2500 m.
Plectranthus barbatus
Popis: Vytrvalá bylina nebo polokeř, dorůstá výšky (20–)30–60(–120) cm; stonky většinou nevětvené, s oděním z dlouhých nežláznatých a krátkých žláznatých chlupů, obvykle na bázi zdřevnatělé. Listy jsou vstřícné; řapík je až 1,5 cm dlouhý, někdy úzce křídlatý; čepel je vejčitá, 4–10 cm dlouhá a 2–5 cm široká, na obou stranách hustě chlupatá, na bázi klínovitá, na okraji vroubkovaná až pilovitá, na vrcholu tupě špičatá. Květenství je dlouhé 8–20 cm, složené z lichopřeslenů po 3–8 květech, vřeteno je žláznaté; listeny jsou vejčité, asi 1 cm dlouhé, opadavé; květní stopky jsou asi 0,5 cm dlouhé; kalich je trubkovitý, zakřivený, za květu asi 0,5 cm dlouhý, v ústí dlouze bíle vlnatý; koruna je pyskatá, 1,7–2(–2,5) cm dlouhá, modrofialová, vzácněji bílá, korunní trubka je dolů ohnutá, horní pysk je krátký, s 2–4 laloky, dolní pysk je člunkovitý, 0,8–1,6 cm dlouhý; nitky všech 4 tyčinek jsou na bázi srostlé; semeník je svrchní. Tvrdky jsou tmavohnědé, vejcovité až téměř kulovité, asi 1,5 mm dlouhé.
Využití: Jméno Plectranthus barbatus se používá pro rostliny pěstované po celém světě; není však zdaleka zřejmé, zda jsou skutečně odvozené právě od těchto rostlin.
Plectranthus barbatusPlectranthus barbatus
Plectranthus barbatus
Plectranthus barbatus
Plectranthus barbatus
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 20. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Itin).