Česká jména: palička (Zalužanský 1592)
Čeleď: Typhaceae Juss. – orobincovité
Rozšíření: Centrum výskytu je v Evropě a Severní Americe. Z Evropy přesahuje do západní poloviny ruské části Asie. Zasahuje také izolovaně na severozápad Afriky. Chybí na severu Skandinávie. Dále roste v Jižní Americe, Austrálii a na Novém Zélandu.
U nás roste hojně po celém území od nížin do středních poloh.
Ekologie: Roste na březích vod v bahnitých litorálech, nejčastěji na stojatých, ale také na mírně tekoucích vodách. Často vytváří souvislé břehové linie, ale za optimálních podmínek dokáže zarůst i celou vodní nádrž. Kvete od července do srpna.
Popis: Vytrvalá statná rostlina se silnou a statnou lodyhou. Dlouhé a 10–20 cm široké listy modrozelené barvy přesahují svou délkou květenství. Listy vyrůstají střídavě a protistranně pod ostrým úhlem. Květenství je ve výrazné vrcholové palici pohlavně oddělené. Samičí palice je ve spodní části a na ní přímo nebo s maximálně 2,5 cm mezerou navazuje palice samčí. Samičí i válcovité palice mohou dosahovat až 20 cm délky a průměru až 3 cm, samčí jsou stejně dlouhé a spíše užší. Zbarvení palic je do tmavohněda. Drobné květy, resp. později plodné nažky jsou opatřeny chmýrem tvořeným až 50 chlupy. Ten slouží od pozdního léta po rozpadu palice k vydařenému rozšiřování vzduchem. Samčí palice po opylení odpadává.
Fotografováno dne 5. 8. 2008 (Česko, Tachovsko, PR Tisovské rybníky).