Syn.: Helonias nigra (L.) Ker Gawl., Melanthium nigrum (L.) Thunb., Veratrum bracteatum Batalin, Veratrum purpureum Salisb., Veratrum ussuriense (O. Loes.) Nakai
Čeleď: Melanthiaceae Batsch – kýchavicovité
Rozšíření: Rozsáhlý areál se táhne od Francie přes střední a východní Evropu, Sibiř a severní Čínu až do Přímoří na ruském Dálném východě.
Už koncem 19. století byl její výskyt u nás zaznamenán na pahorkatině Džbán ve středních Čechách, z Moravy uváděna nebyla (chybí např. i ve Formánkově Květeně z roku 1887), v současnosti se zde velice vzácně objevuje v Podyjí a Bílých Karpatech, byla vysazena i v Českém krasu. Severní hranice evropského areálu prochází územím Česka a Polska.
Ekologie: V Česku se vyskytuje ve světlých lesích a na suchých loukách středních poloh, v Číně stoupá až do nadmořských výšek okolo 3300 m. Kvete od července do srpna. Roste velice pomalu, kvete ve stáří 8–10 (i více) let.
Popis: Vytrvalá a statná bylina, 70–100(–150) cm vysoká. Lodyha je jednoduchá, přímá, listy jsou lysé, eliptické až kopinaté. Květní lata je větvená jen v dolní části, květy dosahují průměru 9–15 mm, okvětní lístky tmavě červenohnědé. Plodem je lysá tobolka.
Ohrožení a ochrana: Kýchavice černá je zapsána mezi kriticky ohrožené druhy naší květeny (C1r) a ve stejné kategorii také chráněna podle zákona (§1). Zákonná ochrana tomuto druhu náleží i ve Francii a Polsku.
Poznámka: Rod zahrnuje asi 40 druhů, které se vyskytují především v mírném pásu severní polokoule.
Fotografováno ve dnech 3. 8. 2003 (plod), 1. 5. a 25. 7. 2004 (Česko, Bílé Karpaty).