ABUTILON MAURITIANUM (Jacq.) Medik. – mračňák / podslnečník

Syn.: Abutilon longipes Mattei, Abutilon zanzibaricum Bojer ex Mast., Sida mauritiana Jacq.
Čeleď: Malvaceae – slézovité

Abutilon mauritianum

Rozšíření: Pochází ze subsaharské Afriky; areál se táhne Guineje po Etiopii, na jih až do Jihoafrické republiky. Existují i údaje z Komorských ostrovů; typová položka byla údajně sbírána na Mauriciu, kde ale nikdy poté druh nebyl zastižen.

Ekologie: Přirozeným stanovištěm jsou pobřežní lesy a křoviny, vstupuje ale i do ruderální vegetace. Vystupuje až do nadmořské výšky 2500 m.

Abutilon mauritianum

Popis: Polokeř nebo keř 2–3,5 m vysoký, na stoncích plstnatě chlupatý s přimíšenými dlouhými jednoduchými chlupy i žlázkami. Listy jsou střídavé; řapík je 1–8 cm dlouhý; čepel je široce vejčitá až 12 cm dlouhá a 9 cm široká, na bázi hluboce srdčitá, na okraji zoubkovaná, zašpičatělá, měkce chlupatá. Pětičetné květy vyrůstají v paždí listů na stopkách 1,5–8(–12) cm dlouhých; kalich je 9–13 mm dlouhý; korunní lístky jsou (12–)15–25 mm dlouhé, žluté až oranžové; tyčinky tvoří 5–7 mm dlouhý sloupek; semeník tvoří 20–27 srostlých plodolistů. Plody jsou hvězdovité přehrádkosečné tobolky, za zralosti černé; v každém pouzdře jsou 2–3 semena.

Abutilon mauritianum
Abutilon mauritianum
Abutilon mauritianum

Fotografováno dne 1. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mt., údolí řeky Ansiya u vesnice Mekarabiya).