Syn.: Acacia pallens (Benth.) Rolfe, Acacia passargei Harms, Acacia perrotii Warb., Acacia schliebenii Harms, Albizia lugardii N. E. Br., Senegalia nigrescens (Oliv.) P. J. H. Hurter
Česká jména: kapinice (Presl 1846), akácie, kapinice (Mareček 1994)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Druh tropické východní a jižní Afriky, vyskytuje se v oblasti od Tanzanie přes Malawi a Zambii až po Mosambik, Botswanu a východ Jihoafrické republiky (zde zasahuje na jih až do provincie KwaZulu-Natal).
Ekologie: Roste v křovinaté savaně a v suchých lesích, často provází břehy říčních toků a jezer, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1600 m. Kvete od srpna do září, obvykle ještě před listy.
Popis: Opadavý strom dosahující výšky 3–30 m, s kmenem pokrytým hrbolatými trny a letorosty chlupatými či lysými. Trny vyrůstají v párech pod každým nodem, jsou zahnuté, černé, 2,5–7 mm dlouhé. Listy jsou řapíkaté, dvakrát sudozpeřené, se 2–4 lístky 1. řádu a jen s 1–2 páry lístků 2. řádu, které jsou obvejčité až skoro okrouhlé, (6,5–)10–35(–50) mm dlouhé a (5,3–)7–30(–50) mm široké, lysé, někdy i chlupaté, na vrcholu zaokrouhlené, často vykrojené. Květy jsou bělavé až bílé, přisedlé, nahloučené do hroznovitých květenství, která jsou až 10(–12) cm dlouhá; kalich je 1,5–2 mm dlouhý, lysý; koruna je 2–2,5 mm dlouhá, s 5 cípy; nitky tyčinek jsou až 6 mm dlouhé, volné. Plodem je podlouhlý lusk, 6–17 cm dlouhý a 1,4–2,7 cm široký, lysý.
Využití: Dřevo této kapinice je tvrdé, těžké a trvanlivé, používá se k výrobě nábytku i podlahových parket, slouží i jako topivo. Borka je bohatá na tanin.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 2. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Kruger National Park).