Syn.: Adiantum aethiopicum var. nodosa Bonap., Adiantum aethiopicum f. queenslandiae F. M. Bailey, Adiantum aethiopicum f. variegatum F. M. Bailey
Čeleď: Pteridaceae E. D. M. Kirchn. – křídelnicovité
Rozšíření: Vyskytuje se na severu a východě Austrálie (severovýchod Severního teritoria, východ Queenslandu a severovýchod Nového Jižního Walesu) a na Ostrově lorda Howa.
Ekologie: Roste terestricky v tropických monzunových a galeriových lesích, v subtropických lesích, často na březích vodních toků, na skalních výchozech a v roklích.
Popis: Kapradina s krátkým oddenkem, pokrytým tmavě hnědými nebo nažloutlými trojúhelníkovitými plevinami, po okraji brvitými, zašpičatělými. Listy jsou přímé nebo obloukovitě skloněné, až 75 cm dlouhé, listové vřeteno je žláznatě chlupaté, lesklé, tmavě hnědé, nachově hnědé až černé, listy jsou 2–4krát zpeřené, 12–42 cm dlouhé a 8–30 cm široké, úkrojky jsou většinou vějířovité, po horním okraji mělce laločnaté. Výtrusnicové kupky jsou okrouhlé až ledvinovité, vyrůstají po 1–7 v zářezech na distálním okraji úkrojků.
Poznámka: K rodu Adiantum je v současnosti řazeno 242 druhů (POWO 2025), z Austrálie je uváděno 13 taxonů, z nichž je pět endemických.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 23. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Crater Lakes National Park, Lake Eacham).