Syn.: Aechmea fasciata var. flavivittata Reitz, Aechmea fasciata var. pruinosa Reitz, Aechmea fasciata var. purpurea (Guillon) Mez, Aechmea hamata Mez, Aechmea leopoldii Baker, Aechmea rhodocyanea (Lem.) Wawra ex Mez, Billbergia fasciata Lindl., Billbergia glazioviana Regel, Billbergia rhodocyanea Lem., Billbergia rhodocyanea var. purpurea Guillon, Hohenbergia fasciata (Lindl.) Schult. et Schult. f., Hoplophytum fasciatum (Lindl.) Beer, Platyaechmea fasciata (Lindl.) L. B. Sm. et W. J. Kress, Platyaechmea fasciata var. flavivittata (Reitz) L. B. Sm. et W. J. Kress, Platyaechmea fasciata var. pruinosa (Reitz) L. B. Sm. et W. J. Kress, Platyaechmea fasciata var. purpurea (Guillon) L. B. Sm. et W. J. Kress, Tillandsia bracteata Vell.
Čeleď: Bromeliaceae Juss. – ananasovité
Aechmea fasciata
Rozšíření: Pochází z Jižní Ameriky, z jihovýchodní Brazílie, ze státu Rio de Janeiro. Je široce rozšířená v kultuře.
Ekologie: V oblasti původu roste v horských tropických lesích v nadmořských výškách kolem 550 m, většinou jako epifyt. Jako jiné z čeledi Bromeliaceae shromažďuje vodu s živinami v pohárovitém středu listové růžice a kořeny slouží především k ukotvení rostliny.
Popis: Monokarpická rostlina s bazální listovou růžicí, dorůstá výšky 30–90 cm. Listy jsou řemenovité, tuhé, kožovité, dlouhé 45–90 cm, široké 5–8 cm, prohnuté, zužují se k vrcholu, na vrcholu zaokrouhlé, krátce zašpičatělé, šedozelené, na líci jsou příčně světle mramorované, slabě poprášené, na rubu stříbřitě pásované, na okraji s černými ostny 2–4 mm dlouhými. Vykvétají jen dobře vyvinuté rostliny asi po 3–5 letech růstu. Ve středu růžice se vytvoří silný stvol až 40 cm dlouhý, pokrytý bílou plstí a šípovitými listeny s ostnitými okraji, v dolní části stvolu asi 5 cm dlouhými, v horní části 7–9 cm dlouhými a 1,5–2 cm širokými, růžové barvy. Stvol nese složené pyramidální květenství, tvořené jedním nebo několika hustými hrozny. Květy vyrůstají v paždí tuhých trojúhelníkovitých ostnitých špičatých listenů až 5 cm dlouhých, růžové barvy. Květy mají růžové nebo bílé kališní lístky, 1 cm dlouhé a 3 cm dlouhé korunní lístky, zprvu světle modré, později fialové až růžové. Plodem jsou malé kulovité bobule pokryté bílou plstí s vřetenovitými semeny asi 2 mm dlouhými. Po odkvětu přetrvávají barevné listeny květenství na rostlině ještě několik měsíců. V té době se kolem báze objevují dceřiné rostlinky a původní odkvetlá rostlina pomalu odumírá.
Využití: Je to jedna z nejpopulárnějších okrasných bromelií, je vysazovaná v mnoha barevných kultivarech v tropických zahradách; v mírném pásmu se pěstuje jako kontejnerová rostlina.
Aechmea fasciata
Aechmea fasciata
Aechmea fasciata
Aechmea fasciata
Fotografováno dne 15. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Oahu, Lyon Arboretum).