Syn.: Aechmea triticina var. capensis L. B. Sm., Echinostachys pineliana Brongn. ex Planch., Echinostachys rosea Beer, Macrochordion pinelianum (Brongn. ex Planch.) Lem., Pothuava pineliana (Brongn. ex Planch.) L. B. Sm. et W. J. Kress, Pothuava triticina var. capensis (L. B. Sm.) L. B. Sm. et W. J. Kress
Česká jména: échmea (Mareček 1994)
Čeleď: Bromeliaceae Juss. – ananasovité
Rozšíření: Jihovýchodní část Brazílie, vyskytuje se ve státech Espirito Santo, Minas Gerais a Rio de Janeiro (Mata Atlântica).
Ekologie: Roste epifyticky v korunách stromů v lesích brazilského pobřežního pásma.
Popis: Monokarpická rostlina s hustou rozetou dosahující 30–50 cm v průměru a stvolem až 60 cm dlouhým. Listy jsou řemenovité, 30–40 cm dlouhé a 3 cm široké, zelené s červenými okraji, šedými šupinkami na obou stranách a trnitými okraji. Hroznovité květensví je 30–40 cm dlouhé, vzpřímené, listeny jsou světle červené, 8–12 cm dlouhé, vnější okvětní lístky jsou 5 mm dlouhé, zelenožluté, vnitřní okvětní lístky jsou 8 mm dlouhé, obvykle žluté, někdy i bílé. Plodem je bílá bobule.
Poznámka: Řada bromélií je schopna ve svých listových růžicích zadržovat vodu, a tak vytváří zvláštní biotop vhodný pro život mnoha drobných vodních organismů, například včetně některých tropických bublinatek.
Fotografovaná rostlina pochází z kultury (Kanada).